Bahar Yorgunluğunu Akdeniz Tarzı Beslenme İle Atabilirsiniz

Mevsim bahar. Ve biz bu mevsimi, bugünlerde iliklerimize kadar hissediyoruz. Havalar bir sıcak bir soğuk sürekli bir değişim halinde. Ve bu durum da bizim sürekli kendimizi yorgun, isteksiz, uykusuz hissetmemize neden olurken, kas ve eklem ağrıları, tansiyon düzensizlikleri, stres gibi sorunlar ile baş etmemize neden oluyor. Hal böyle olunca da bahar yorgunluğunu, sağlıklı beslenme ile üzerimizden atmamız gerekiyor. Peki bunu nasıl yaparız?

Bahar yorgunluğunu üzerimizden atmamızın en etkili yöntemi, bol miktarda A, B ve C vitamini tüketmektir. Bu nedenle de yediğimiz besinleri buna göre seçerek tüketmeye özen göstermeliyiz. Akdeniz tarzı beslenmenin, bu anlamda büyük rolü olduğunu belirten beslenme uzmanları, Akdeniz tarzı beslenme hakkında bilgisi olmayan kişiler için küçük notlar ile, Akdeniz tarzı beslenmeyi anlatıyor: her öğünde mevsim sebzeleri tüketilmeli; mevsim sebzeleri gerek salata, gerekse de yemek olarak yenilebilir. Öğün aralarında ise mevsim meyveleri yenilmeli; mevsim meyveleri, kişilerin ihtiyaç duyduğu vitaminlerin vücuda alımını kolaylaştırması nedeni ile etkilidir. Haftada iki sefer yumurta yenilmelidir. Yumurta, B vitamini bakımından zengin bir besin olmasının yanında, yumurta tüketiminin kararında olması gerekmektedir. Günde iki kase yoğurt tüketilmelidir. Ekmek yerine kepek ekmeğinden faydalanılmalıdır. Haftada bir kez kırmızı et, haftada iki kez balık, iki kez kurubaklagil; ve her gün bir avuç kadar badem ve fındık tüketmek gerekmektedir.

Alkol ve kafeinli maddelerden uzak kalması gereken, Akdeniz tarzı beslenme şeklini benimsemiş olan kişilerin, salatalarına ve yemeklerine, az miktarda zeytinyağı dökmeyi de ihmal etmemeleri gerekmektedir. Su tüketimi ise çok önemlidir; ve günde en az 1.5 litre su tüketilmelidir.

Tansiyon, kalp, ve diabet sorunu olmayan kişiler, bahar yorgunluğunu üzerlerinden atmak istiyorlar ise, sebze ve meyve ağırlıklı bir diyetten de faydalanabilirler. 3 ile 5 gün arasında uygulayabilecekleri bir sebze diyeti ile, sürekli sebze yemekleri tüketip, meyve ve meyve suyu içen kişilerin, bahar yorgunluğunu kısa sürede atabileceğini belirten uzmanlar, özellikle turunçgillerden bol miktarda faydalanılması gerektiği görüşünü savundular. Ancak önemle yinelemek isteriz ki: bu diyeti, kalp, tansiyon ve diabet sorunu olmayan kişilerin uygulaması gerekmektedir.

Bahar mevsimi, aynı zamanda, vücutta ödem oluşmasına neden olabilecek, düzensiz hormon çalışmaları da sergileyebilmektedir. Hormonların düzensiz çalışması nedeniyle, vücutta oluşan ödemi rahat bir şekilde atmanın en etkili yollarından bir tanesi de, tuz kullanımında ölçülü davranılması gerektiğidir.

Bu belirtilen yöntemler ile, bahar yorgunluğunu üzerinizden atmanız mümkün olacak. Aksi takdirde, kendinizi çok isteksiz, ve iştahsız hissetmeniz olasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir