Balık Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balık, hemen hemen her yaştan insanın, yediğinde sağlık bulacağı besin kaynakları arasında yer almaktadır. Ancak bununla birlikte, balık satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaların da mutlaka bilinmesi gerekmektedir. Balık satın alırken, alacağınız balığın, taze balık olması gerekmektedir. Peki taze balık nasıl anlaşılır? İşte tüm bunların cevabı:

Balık satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi balığın kokusudur. Taze balık, hafif bir deniz kokusunun dışında, herhangi bir koku taşımamaktadır. Bu nedenle, taze balık almak istiyorsanız, alacağınız balığın kokusu hakkında fikir sahibi olmanız gerekmektedir. Balığın kokusu, taze balık kaldığı müddetçe artacak; ve ağırlaşacaktır.

Balık satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında balığın gözleri de yer almaktadır. Taze balık, gözlerine bakıldığında, canlı ve dışa dönük bir görünüm sergilemektedir. Taze balık gözleri, balık durdukça buğulanmaya başlayacak; ve bir müddet sonra da içe çökecektir.

Balık satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerin arasında, balığın solungaçları da yer almaktadır. Balığın solungaçları, taze balıkta kırmızı bir renge sahiptir. Taze balık durdukça; ve bayatlamaya başladıkça renk değiştirmeye başlar. Pek çok balıkçı, balıkların solungacına kırmızı mürekkep sürmektedir. Mürekkep akmaya başlar; bu akan mürekkebi ise, balık alacak olan kişiler kan sanırlar. Oysa ki akan mürekkeptir.

Balık satın alırken, taze balığın pullarının, balığın vücudunda yapışık olduğunu da bilmemiz gerekmektedir. Bundan dolayı, taze balık almak istiyorsanız, elinizi balığın üzerinde gezdirmelisiniz. Pullar elinize geliyor; fakat dökülmüyorsa, taze balık demektir.

Balık satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, balığın derisi de yer almaktadır. Taze balıklarda deri parlaktır. Bayatlamaya başlayan balıkların derisinin parlaklığı ise, zaman geçtikçe yerini matlığa bırakır; bayat balığın karnında da bir takım buruşmaların olması muhtemeldir. Ancak bir balığın taze balık olduğunu anlamak için, sadece derisinin rengine bakmanız yetmeyecektir.

Balık satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, balığa dokunup, balığın üzerine bastırıldığında kalan iz de yer almaktadır. Taze balık üzerine bastırıldığında; ve sonrasında elinizi çektiğinizde, herhangi bir iz bulundurmayacaktır. Bununla birlikte, bayat balıkta, elinizin izi balığın üzerinde kalacaktır. Bu nedenle, taze balık almak istiyorsanız, bu uygulamayı denemeniz gerekmektedir. Balıkçı ile sorun yaşamak istemiyorsanız da, bu işlemi balığın kuyruk kısmında uygulamanız önerilmektedir.

Balık satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, balığın, taze balık ise, su dolu bir kap içerisinde dibe çökmesi gerektiğinin bilinmesi gerekmektedir. Bayat balık ise, su üzerinde yüzecektir.

Balık satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, taze balığın karnının yapışık ya da şişkin değil de düz olması gerektiğinin de bilinmesi gerekmektedir.

Balık satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, balığın yüzgeçlerinin, keserken zor olması durumunda, o balığın taze balık olduğunun da bilinmesi gerekmektedir.

Balık satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, balığı kaldırdığınızda, kuyruk kısmının duruş şekline de dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Taze balığın kuyruk kısmı dik duracakken; bayat balığın kuyruğu sallanacaktır.

Balık satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, balık dondurulmuş ise, bu balığın kokusuz; ve lekesiz olması gerektiği de yer almaktadır. Taze balıkta koku ve leke olmayacakken; yanlış şekilde dondurulmuş bir balığın üzerinde lekeler ve kokular bulunacaktır.

Balık satın alırken; alacağınız balığın taze balık olmasını istiyorsanız, sürekli alışveriş yaptığınız; ve güvendiğiniz bir balıkçıyı tercih etmeniz de size fayda sağlayacaktır.

One Comment on “Balık Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler”

  1. Bizim insanımız balık alırken bu tür şeylere dikkat etmez.Ama bilgi için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.