Balık Yağı Faydaları

Besinlerin en değerlilerinden olan balık yağı, yalnız cinsel gücü artırmakla kalmaz aynı zamanda organizmayı başta grip ve nezle olmak üzere, hastalıklara karşı korur. Balığın fosfor yönünden en zengin olan kısmı yağıdır. Hele de kılıç balığı  ve morina balığının yağı en güçlü cinsel kışkırtıcıdır. Ancak tadı hoş olmadığı için içimi zordur. Bir bardak limon suyunun yardımına başvurun ve bu değerli besinden kendinizi yoksun bırakmayın. Cinsel yaşantılarına büyün önem veren Çinliler hiçbir zaman ilaçla yemek arasında bir ayrım yapmamışladır. Onlara göre bedene yararlı olan her şey hem ilaç hem de yemektir. Çin’ in cinsel gücü artıran besinleri arasında deniz ürünleri, balıklar ve özellikle balık yağı tutar.  Balık yağının cinsel gücü arttıran özellikleri öte yandan Hint seks klasiklerinde  de anlatılır. Her zaman olduğu gibi, bir kez daha yineliyelim. Fosforca zengin bu tür besinlerin sindirimi zordur, ayrıca tansiyonu da yükseltebilir. Orta yaşlılar ve yaşlılar balık yağından yararlanırken ölçülü olmalıdırlar.

Evliya Çelebi Hamsi balığını şöyle över.: “ Bu balık bir karış kadar, ince ve morca, cilalıca, gümüş gibidir. Faydası yedi gün devamlı olarak bundan yiyen adamın kuvve-i bahiyesi fevkalade artar. Çok kuvvet verici ve hazmı kolaydır. Yiyene hararet vermez. Ağrı hastalığına tutulan adam yese şifa bulur. Bir evde yılan ve çiyan olsa, hamsi balığının başını tütsü etselere kaçar.”  gibi cinsel gücü artıran fosfor, en çok balıklarda, balıklarında en çok yağında bulunur.

Bu nedenle Evliya Çelebi’nin de belirttiği gibi, fosforu bol hamsi şehvet gücünü artırır. Ayrıca, yağı kanda donmaz, kolestrol yapmadığı gibi, kolestrol miktarının yükselmesini de önler.

En yağlı balıkta bile, en yavan etteki kadar lipid yoktur. Bu meziyetlerinin yanı sıra hamside A, B1, B2, D ve PP vitaminleri  de bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir