Balın Yararları Ve Balın Zararları Nelerdir? Bal Nelere İyi Gelir?

Bal arıların ve doğanın insanlığa en güzel armağanıdır. Bu yazımızda genelde kahvaltılarda ve bazende bitkisel çaylarımızı tatlandırmak için kullandığımız şifa kaynağı balın yararlarının neler olduğu konusunda sizlere bilgiler vereceğiz.

Balın Faydaları, Balın Yararları Ve Zararları, Balın İçeriği, Balın İçindeki Vitaminler, Balın Özellikleri, Bal Hakkında Bilgi, Balın Faydaları Ve Zararları, Bal Nelere İyi Gelir, Bal Nelere Faydalıdır, Bal Nelere Faydalı, Bal Neye İyi Gelir

Balın İçeriği, Balın İçindeki Vitaminler

Bal içeriği ve içindeki vitaminler bakımından çok zengin bir besin maddesi olan bal bu zenginliğini ağırlığının dörtte üçünü oluşturan glucose ve levilosemeyve şekerlerine, fosfor, kalsiyum, demir bakır, sodyum klorür, manganez ve magnezyum gibi madensel tuzlara, B1, B2, A,C E, P, KK gibi vitaminlere borçludur.

Balın Yararları Nelerdir? Bal Nelere İyi Gelir?

Balın yararları konusunda söylenebilecek çok şey vardır. Geçmişte Arap, Yunan ve Roma hekimleri bazı hastalıklara karşı balı ilaç olarak kullanmışlar. Görüyoruz ki bal geçmişte de yararları ile önemli bir besin maddesi olmuştur. Şimdi sizlere balın bazı yararlarını kısaca belirtelim.

Balın Yararları

Balın yapısında demir olduğu için kan yapıcı bir özelliği vardır.
Organizmanın madensel tuz ve vitamin gereksinimini karşılar.
Yapısındaki B vitaminleri sayesinde sinir sistemini düzenler, teskin eder.
Akçiğer yangılarının iyileşmesini kolaylaştırır.
Kalbi güçlendirir.
Tansiyonu düzene sokar.
Balda A vitamini vardır.
Gözü korur, besler.
Mide salgısını düzene sokar. Kandaki alyuvarları ve akyuvarları besler.
Balın yararları arasında cinsel gücü artırıcı etkisinden de söz edilebilir. Balda hem E, hemde K vitaminleri var. Fosforlar desteklenen bu vitaminler cinsel gücü artırır. Çok eski çağlardan beri hazırlanan macunlar ve cinsel bileşiklerin çoğu bal ile yapılır.
Bal bedenin gelişmesini, kemikleşmesini sağlar.
Balın yararları ile ilgili diğer bir şey ise ülser yaralarının iyileşmesinde de olumlu etkisi olduğudur. Mide ekşimelerinin giderilmesinde balın olumlu etkisi bulunur.
Karaciğer rahatsızlıklarının iyileşmesini kolaylaştırır.
Bal çörek otu yağı ile içilirse mafsal ağrılarına iyi gelir.
Kabızlığı gidermek için sıcak bal şerbeti içilir. İshali önlemek için ise soğuk bal şerbeti içilir.
Öksürük ve adale uyuşmasına karşı da bir miktar toz zencefil balla karıştırılıp günde 3 defa birer kaşık yenilebilir. Ayrıca turp suyu, balla karıştırılarak macun haline getirilirse öksürük ve hapşırığı kesilmesine yardımcı olur. Bu durumda günde üç defa birer kaşık yenilebilir.
Nar suyu balla karıştırılırsa kalp hastalıklarıda olumlu etkisi bulunur.

Görüldüğü gibi balın yararları, şifası bol olan doğanın bizlere sunduğu değerli bir besindir.

Bal Cildin Dostudur. Balın Cilde Faydaları

Erkeğe güç veren bal öte yandan kadın cildinin dostudur. Kremlerin ve losyonların bulunmadığı dönemlerde kadınlar güzellik maske ve kremleri baldan yaparlardı. Bal kadın cildini güzelleştiren özelliği yapısındaki magnezyuma borçludur. Günümüzde de bal ile yapılan bir çok güzellik maskesi vardır. Bal doğal bir güzellik sağlamaktadır.

Daha önceden yazmış olduğumuz bal ile yapılan cildiniz için bal maskesi tarifine buradan bakabilirsiniz.

Balın Zararları Nelerdir?

Balın bir çok konuda faydalı olduğunu yazdık evet balın yararları pek çoktur ancak diğer besinlerde olduğu gibi balında fazla tüketilmesi zararlı olacaktır. Nihayetinde balın içinde de şeker bulunmaktadır. Dolayısı ile balında belili ölçüde alınması gerekir. Yiyecekler ile birlikte alınan bal vücut tarafından enerji olarak harcanmadığı zaman fazlası yağa dönüşecektir. Şeker hastalarına bal önerilmez. Fazla kilosu olanlara bal önerilmez. Ayrıca yüksek enerji gerektiren sporlar yapılmıyorsa yani haraketsiz kalınıyorsa çok miktarda bal tüketmeniz önerilmez. Fakat büyüme çağındaki çocukların karbonhidrat ihtiyaçşları daha fazla olduğundan belli oranlarda karbonhidrat ihtiyaçlarının bir bölümü bal ile karşılanabilir.

Bal ile ilgili şu husus unutulmamalı önemlidir. 1 yaşından küçük çocuklara bal yedirilmemelidir.

.Bal alırken doğal balları tercih ediniz. Mümkünse organik bal alınız.

Bu yazıda balın yararları nelerdir. Zararları varmı? Balın içindeki vitaminler nelerdir, bal nelere iyi gelir. Balın faydaları ve bal hakkında bilgiler yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir