Baş Ağrısı ve Çeşitleri

İnsanların %80’inin günlük yaşamını etkilemeyecek kadar az da olsa, gündelik baş ağrıları yaşadıkları bilinmekte. Baş ağrısı sorunu yaşayanların sadece %10’luk bir kısmında günlük yaşamı etkileyecek düzeyler ortaya çıkabiliyor. Baş ağrısı sorunu ile karşı karşıya kalıp da doktorlara baş vuran kişilerin sadece %5 – 7’si arası bir oranda, baş ağrısı belirli bir nedene bağlanabiliyor. Bu nedenler arasında, beyin tümörleri ve beyin damar hastalıkları da yer alıyor.

Baş ağrısı problemi ile karşı karşıya kalan kişilerin, hekimlere gittikleri zaman anlattıkları şikayetleri ile, karşı karşıya oldukları sorunları arasında bağlantı kurulduğunda nelerle karşılaşıldığı merak ediliyor olabilir. İşte baş ağrısına sebep olan sağlık sorunları; ve bu sağlık sorunlarının ne şekilde belirtiler ile kendilerini gösterdikleri…

Migren: Bu hastalık, bazen saatlerce, bazen de günlerce süren baş ağrısına neden olur. Bununla birlikte mide bulantısı ve kusmaya dahi yol açabilir. Migren sorunu ile karşı karşıya olan kişiler ışığa ve sese karşı aşırı duyarlı olurlar. Migren, kadınların %15 – 20’sinde; erkeklerin ise %10’unda görülmektedir. Kişileri günlük yaşamlarındaki işlerinden alıkoyduğu da bilinmektedir.

Gerilim Baş Ağrısı: Bu tür baş ağrısı kişilerde, yanma, kasılma, basınç, ağırlık veya sıkışma gibi kelimelerle tabir edilmektedir. Kişilerin günlük yaşantılarını olumsuz etkilediğinden bahsedilmez; genellikle kısa süreli olan gerilim baş ağrıları, senelerce dahi sürebilmektedir.

Küme Baş Ağrısı: Göz çevresi, şakaklar, ve alın bölgesinde kendisini hissettiren küme baş ağrısı, ortalama bir saat sürer; ve gün içerisinde kendisini bir kaç sefer tekrarlar. Ani başlayıp ani biten baş ağrılarıdır. Genellikle kendisini gece hissettirdiğinden bahsetmek doğrudur.

Kronik Günlük Baş Ağrısı: Her gün kendisini hissettiren; ve bazen, sabahtan akşama kadar süren, zaman zaman şiddetlenip kişileri yatağa düşüren baş ağrısıdır. Genellikle gerilim baş ağrısı ya da migren şeklinde kendisini gösterir. Bununla birlikte zaman içerisinde şiddetlenerek artar. Hiç bir ilaç, kronik günlük baş ağrısına engel olamadığı halde kişiler yine de ağrı kesici kullanımına devam eder. Bunun sonunda ilaç bağımlılığı da gündeme gelebilir.

Bunun gibi, baş ağrısına neden olan pek çok faktör bulunmakta; ve farklı adlarla isimlendirilmektedir. Ne tür baş ağrısında doktora baş vurmak gerektiğine gelince: baş ağrısı şiddetli bir şekilde ve aniden ortaya çıkıyorsa, Kendisini kişide yeni yeni göstermeye başlamış; fakat her geçen gün daha fazla artan baş ağrısında, baş ağrısı sorunu yaşayan kişiler çift görmeye; ve aynı zamanda da konuşma zorluğu çekmeye başladıysa, bir uzman kontrolünden faydalanmaya ihtiyaçları var demektir.

One Comment on “Baş Ağrısı ve Çeşitleri”

 1. Migren için bitki çayı

  1 tatlı kaşığı tıbbi nane
  1 tatlı kaşığı papatya
  1 tatlı kaşığı kuşburnu
  250 cc kaynar su

  Sıcak suyun içinde demleyin. Papatyayı güvendiğiniz bir aktardan alın. Paketlenmiş olanı tercih edin. Papatyanın çok çeşidi olup zehirli olanları da bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir