Bası Yarası Nedir? Bası Yarasının Nedenleri? Bası Yaralarının Tedavisi Nasıldır?

Bası yarası söylendiği şekli ile bası sonucu oluşan çoğunlukla yatalak hastalarda görülen bir sağlık sorunudur. Bası yaralarında vücudun herhangi bir bölgesinde uzun süreli basıya maruz kalma nedeniyle yaralar oluşmaktadır. Bu yazımızda merak edilen “Bası Yarası Nasıl Oluşur, Bası Yarası Nedir, Bası Yarası Nasıl Tedavi Edilir, Bası Yarası Pansumanı Nasıl Yapılır, Bası Yarası Hakkında ve Yatalak hasta yaraları tedavisi, Dekübit ülser tedavisi gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Bası Yarası Nasıl Oluşur, Bası Yarası Nedir, Bası Yarası Nasıl Tedavi Edilir, Bası Yarası Pansumanı Nasıl Yapılır, Bası Yarası Hakkında, Bası Yaralarının Tedavisi, Bası Yaraları Nedenleri, Bası Yaraları Nedenleri, Bası Yarası

Bası yarası nedir?

Bası yaraları, vücudun herhangi bir yerinin basınç nedeniyle kan dolaşımının azalması ve bölgeden dolaşımın tam sağlanamaması nedeniyle ölüme bağlı olarak oluşan yaralar olarak açıklayabiliriz.

Kan dolaşımının basınca bağlı olarak azalmasıyla birlikte doku ölümleri meydana gelmeye başlayacaktır. Ancak bilinenlerin aksine doku ölümleri önce cilt üzerinde değil cilt altında meydana gelecek kas dokusu yıpranarak görevini yitirecektir. İlk etkilerin cilt üzerinde görülmemesi nedeniyle çoğunlukla hasta yakınları bası yaralarının farkına varamamaktadır.

Temelde kas dokusunun cilde göre erken etkilemesi ise kan dolaşımına karşı daha hassas olmasından kaynaklanmaktadır.

Bası yaraları nasıl tedavi edilir?

Yatalak hasta yaraları tedavisi günümüzde gelişen imkanlarla birlikte daha kolay ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Aşağıda hem cerrahi yöntemler hakkında bilgiler bulabilir hem de pratik önerileri uygulayarak bası yaralarının oluşmasını önleyebilirsiniz.

Bası yaraları nasıl tedavi edilir, alınabilecek önlemler nelerdir?

* Bası yaraları oluşum riski olan hastalarda havalı yastık kullanılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca, yatak üzerinde her 2 saatte bir pozisyon değişimi ve günlük genel vücut temizliği yapılmalıdır.

* Tekerlekli sandalye kullanan hastalarda oturma süresi 2 saati geçmemeli, her 2 saatte bir zorunlu durumlarda kalçaların kollardan destek alarak hareket etmesi sağlanmalı.

* Sürtünme nedeniyle oluşan yaraları önlemek için yatalak hastalar mümkünse kaldırılarak taşınmalı.

* Cilt temizliği sık ve sürekli olarak yapılmalı, idrar, dışkı temizliğine önem verilmeli.

* Hastanın sağlıklı beslenmesi sağlanmalı, protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmeli.

* Vücut kontrolü sağlanarak ufak yaralarda dahi doktor desteği alınmalıdır.

Bası yaraları tedavisi, cerrahi uygulamalar

Bası yaralarının tedavisinde cerrahi uygulamalar arasında ilk aşama ölü dokuların bölgeden uzaklaştırılması üzerinedir. Sonraki aşamada ise yara seviyesine bağlı olarak ileri cerrahi uygulamalar ile yaraların kapatılması sağlanmaktadır.

Cerrahi müdahalelerin başarıya ulaşabilmesi için yara olan ve tedavi uygulanan bölgenin üzerine en az iki hafta yatılmamalıdır. Ayrıca devamlılık ve tavsiyelere uyulması da cerrahi müdahalenin başarısını belirlemektedir.

Dekübit ülser tedavisi

Dekübit ülserde yani bası sebebiyle oluşan yaralarda bölgede sürekli basınca bağlı olarak yaralar oluşmaktadır. Cilde uygulanan basınç şiddeti ve süresi ile oluşan yara ve ülserin etkisi birbiriyle doğru orantılıdır.

Yaraların oluşmasıyla birlikte ülser üzerine bakteriler hızla yerleşmeye başlayacaktır. Basınç ülserlerinin %80’i kuyruk sokumu ve leğen kemiğinde, baldır kemiğinin iç ve dış çıkıntılarında, topukta görülmektedir. Bası yaraları görülen hastaların %70’i 70 yaş üstü hastalardan oluşmaktadır.

Dekübit ülser tedavisi

Dekübit ülser tedavisinde basıncın giderilmesi ve spazmın çözülmesi gerekmektedir. Cerrahi müdahalenin uygun olmadığı durumlarda,

* Bası devamlılığı önlenmeli,

* Lokal ve idrar yolu enfeksiyonu kontrol altına alınmalı,

* İdrar ve gaita inkontinansı kontrol altında tutulmalı,

* Beslenme düzeni sağlanmalı.

Cerrahi ve dış tedavi seçenekleri arasında ise;

* Sistemik ve topikal antibiyotikler,

* Cerrahi ve enzimatik debritman,

* Çeşitli yara bakım ürünleri ve pansuman uygulanmaktadır.

Alternatif bası yaraları tedavisi

Aşağıda yer alan öneriler derleme olup, mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Batikon, ameliyatlardan önce, kan alma vb işlemlerde kullanılmaktadır. Vücutta mikrop bulaşan bölgelere dıştan sürülmek suretiyle kullanılan batikon, dokuların zarar görmesini önleyerek mikropları öldürür.

Çeşitli merhem ve karışımlar ile yara bulunan bölgeye tampon uygulamalar yapılmakta. Ancak bu gibi yöntemlerin doğru şekilde uygulanabilmesi için doktor desteğinin alınması gerekmektedir. Bası yaraları ciddiye alınması gereken bir sorun olup mutlaka uzmanınızdan destek alınız.

2 Comments on “Bası Yarası Nedir? Bası Yarasının Nedenleri? Bası Yaralarının Tedavisi Nasıldır?”

  1. 2 yıldır felçli yatan annemde 10 gün önce bası yarası oldu. Pozisyon değişikliği yapıyorum, pansumanını yapıyorum hijyenine çok dikkat ediyorum. rifamisin ampul döküyorum, antibiyotik merhem sürüyorum. Başka yapmam gerekenler var mı? Bu konuda bilgi verirseniz çok memnun olurum.

  2. SGK yetkililerine sesleniyorum 87 yaşında bir komşum yatalak %90 iş göremez raporu var Yatmaktan Vücutun her Tarafı Yara ama kimsesi yok komşular aralarında para toplayıp bir bakıcı buldular ,şimdi onlar 1 gün dahi çalışsa sigortalı olması gerekiyormuş çok saçma,bu kadını kim sigorta yaptıracak ,onlar için biran önce ölsün demekmi diyorsunuz,Keyfi evinde aşçı,hizmetli çalıştırana sözümüz yok ,ama 65-70 yaşını geçenlere istisna edilmeli Emekli dahi olsa aldıkları belli 800 tl yesinmi ilaç farkımı ödesin siz söyleyin ,DUYDUĞUMA göre SURİYELİ MUHALLİFLERE DEVLET HER ŞEYİ BEDAVA YAPIYORMIŞ,BENCE ÖNCE VATANIN İNSANLARI DİYORUM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir