Başımıza Bela Olan Sivrisineklerden Sinek Kovucu İle Korunun

Sivrisinekler, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, hayatımızda önemli yere sahip olan canlılar arasına girmişlerdir. Sivrisineklerin bizlere yaklaşmaması için yapmadığımız şey kalmamaktadır. Sivrisineklerden korunmak için genellikle sinek kovuculardan yararlanılmaktadır. Ancak, her ne kadar sinek kovucu kullanılsa; ve her ne kadar sinek ilacından faydalanılsa da, sivrisinekler, hayatımızda, yaz aylarının kabusu olmaya devam etmektedirler. Peki sivrisinekler hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Örneğin, sivrisineklerde, erkek sineklerin ısırmadığını; ve bizi ısırarak kanımıza ortak olan canavarın dişi sivrisinekler olduklarını biliyor muyuz? Dişi sivrisinekler ısırır; kanımızı emer; çünkü dişi sivrisineklerin yumurta yapabilmeleri için kana ihtiyaçları vardır. Yaşamaları için şekere ihtiyaç duyan dişi sivrisinekler, yumurtlamak için ise kana gereksinim duyarlar.

Sivrisinekler, beslenmek için şekerden faydalanırlar. Meyve suları, meyve nektarı, bitki sıvıları ile beslenen sivrisinekler, kanımıza sadece yumurtlamak; ve kendileri gibi başka canavarlar yaratmak için gereksinim duyarlar. Ve bazılarımızın yanından geçmeye bile cesaret edemeyen sivrisinekler, bazılarımızın kanını emerek, bulaşıcı hastalıklara maruz kalmamıza dahi neden olabilmektedirler. Bu nedenle de sinek kovuculardan faydalanmak gerekmektedir.

Yaz aylarında hepimizin tetikte olması gereken bulaşıcı hastalıklar, yaşamalarına uygun olan her yere giren sivrisineklerin, sonradan gelerek bizleri ısırması kanalı ile bizlere ulaşmaktadır. Yaz mevsiminde dikkat etmemiz gereken bu gibi durumlardan da yine, sinek savar, sinek ilacı, sinek kovucu gibi maddelerle korunabiliriz. Sivrisineklerden korunabilmemiz için, yaşantımızda dikkat etmemiz gereken şeyler de yok değildir.

Sivrisinekler kimleri ısırır, bunu merak ediyorsanız; öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, sivrisinekler, vücutlarında folik asit oranı yüksek olan kişileri daha çok ısırmaktadır. Folik asit, bilindiği gibi, hamilelerin yeterli düzeyde kullanmaları gereken bir kimyasaldır. Yeni doğacak olan bebeklerin beyin gelişimlerine katkıda bulunmak amacı ile kullanılır.

Vücudunda folik asit oranı yüksek olan kişiler, nefes alıp verirken, havaya yaydıkları karbondioksit gazı ile, sivrisinekleri kendilerine çağırırlar. Ve ortamda bulunan sivrisinek, kimde folik asit olduğunu kolaylıkla bularak, o kişinin üzerine konabilir. Folik asit etkisini kapatmak için ise, saç spreyi, jole, parfüm, deodorant gibi kokulardan faydalanmak mümkündür. Ancak, kesinlikle sivrisineklerden kaçmak için, belirtilen maddeleri kullanmayın; çünkü, bu tür kokular, sivrisineklerin folik asit etkisini anlamalarını zorlaştırırken; sivrisineklerin, üzerinizde bulunan bu tür kokular nedeniyle, sizi daha çekici bularak, size daha fazla gelmeleri de muhtemel. Bu nedenle, sivrisineklerden kaçabilmek için yapmanız gereken en temel şey: sinek kovucu, sinek ilacı, sinek savar gibi maddelerden faydalanmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir