Bayanlarda İdrar Kaçırma Problemi

Çevremizde bulunan her beş kadından bir tanesinin, idrar kaçırma sorunu ile baş etmeye çalıştığının farkında mısınız? Belki bu sorunla uğraşan siz değilsiniz; ancak, anneniz, eşiniz, kardeşiniz; ya da yakın bir arkadaşınızın, böyle bir sorun ile karşı karşıya kalması durumu muhtemel. Bu sorunun nedeni ise, yaş gruplarına göre değişiklik gösteriyor. Siz ya da sizin tanıdıklarınızın yaş grupları nelerdir; ve neden idrar kaçırma problemi ile baş etmeye çalışırlar?

İdrar kaçırmak, pek çok kadının, hem psikolojik; hem de fiziksel yaşantısına olumsuz etkilerde bulunmaktadır. Kadınların bazıları, bu neden yüzünden, kendilerini pek çok ortamdan soyutlamaya kadar giden sorunlar yaşamaktadırlar; bu da, özellikle aktif bir hayat yaşamayı seven kadınlar için oldukça zor bir durumdur.

Ancak insan hayatını bu kadar olumsuz şekilde etkileyen idrar kaçırma olayının, çözümü de bir o kadar kolaydır. İdrar kaçıran bayanların doktorlarına bu sorundan bahsetmeleri; ve herşeyi eksiksiz olduğu gibi anlattıkları takdirde, bu duruma çözüm bulacakları da bilinmektedir. İdrar kaçırma sorunu sebebiyle, problem yaşayan kişilerin doktorlarına, sorunlarını tam olarak anlatabilmeleri halinde, sorunlarının en kısa zamanda çözümü gerçekleştirilecektir.

Egzersiz yaparken, yattığı yerden kalkarken, güldüğünde, öksürdüğünde, yürürken ya da hapşırırken; idrar kaçırma problemi yaşayan kişilerin sorunlarının nedeninin bulunması çok uzun sürmeyecek; ve bu sorunun telafisi için en uygun tedavi yönteminin bulunması sağlanacaktır. Tuvalete gittiğinde, idrarının tamamını boşaltamadığı hissine kapılan kadınların da yine aynı şikayetten yakınabilecekleri düşünülmektedir.

İdrar kaçırma problemi yaşamaları nedeniyle kendilerini sosyal hayattan tamamen uzaklaştırmak zorunda kalan kişiler vardır; bu problem sebebiyle, günlük yaşamlarının tamamından vazgeçmek durumunda dahi kalabilirler. Böyle bir durumda ise bu kişilerin, ister istemez, psikolojik sorunlar yaşamaya başladıkları gözlemlenmektedir; hele ki hayatlarında aktifliğe alışkın kişilerse…

İdrar kaçırma problemi ile karşı karşıya kalan kadınlar; aynı zamanlarda, yanlarında olan kişilere karşı mahçubiyet; ve utanma duygusu ile de karşılaşmaktadırlar. Bu da onların psikolojisinin daha derin bir şekilde sarsılmasına neden olmaktadır; ailesindeki insanlardan dahi, bu sebepten dolayı uzaklaşan kişiler olduğunu, sıkça görmekteyiz. Bütün bunları yaşamak istemeyen kadınların yapmaları gereken tek şey ise, en kısa zamanda doktoru ile işbirliği kurmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir