Bayanların Kanser Riski Her Geçen Gün Artıyor

Güneş altında dışarılarda çalışmak, günümüzde, olması imkansız durumlardan bir tanesi. Öyle ki, üniversite okuyan insanlar, masa başı işlerde çalışmak için okudukları bu okul ile, kendilerini duvarların arasında, kapalı kapıların ardında çalışmaya hazırlarlar kendilerini ve bu durum da aslında, günümüzün hastalığı olan kanserin baş nedenlerinden bir tanesidir. Yani şöyle de diyebiliriz ki: üniversite okuyup, kendimize masa başı iş ortamları yaratarak, kanser için bir adım ileri gitmiş oluyoruz. Bu durum bayanlar için daha da büyük önem taşıyor. Çünkü bayanların bir de kullandıkları yoğun ve bol miktarda kozmetik ürünleri bulunmakta. Masa başı işlerde çalışan bayanlar, bakımlı olmak adına kullandıkları bu kozmetik ürünler ile, kendilerine daha fazla zarar vermekteler; ve bu durumda bayanlar kansere iki adım daha yaklaşmış oluyorlar.

Kariyer yapmayı seven bayanlar, önce üniversite eğitimlerini tamamlayıp, sonrasında ise doktora ve asistanlık ile hayatlarına devam ediyor. Bu durumda ise, evlilik yaşları gecikiyor; ve bu durum da geç çocuk sahibi olmaya neden oluyor. Geç çocuk sahibi olmak ise, kadınlar için göğüs; ve rahim kanserlerinin nedenleri arasında yer alıyor. Hatta hiç çocuk yapmayı düşünmeyen kişiler göğüs ve rahim kanserlerine yakalanma riskini daha fazla arttırıyorlar.

Geçmiş dönemlerde bayanların okullarını bitirdikten sonra kısmetlerini bularak evlenmeleri gibi bir durum söz konusu idi. Bu ise, hem erken yaşta çocuk sahibi olmalarını sağlıyor; ve hem de iş ve kariyer stresinden onları uzaklaştırıyordu. Ancak günümüzde bu şekilde olmaması nedeniyle strese giren bayanların kanser risklerinin daha fazla arttığı söylenebilir. Çünkü stres ve yorgunluk, kişilerin bağışıklık sistemlerini zayıflatarak, onları daha çok dirençsiz bırakıyor.
Bilgisayar başında zaman geçiren bayanlar, bilgisayarın zararlı ışınlarından almış oldukları radyasyon ile, kanser risklerini daha fazla arttırıyorlar. Bununla birlikte, kapalı ortamlarda çalışmak ile, sigara tiryakisi olup, ciğerlere dumanlı havayı çekmek arasında güçlü bir bağlantı kurulıyor. Bu da demek oluyor ki, kapalı kapılar ardındaki yalıtılmış duvarlar arasında çalışmak da kanser riskini arttıran bir sebep.

Tüm bu etkilere ek olarak, kozmetik ürünler kullanan kişiler, ciltlerinin hava almasını engellemeleri nedeniyle, zararlı maddelerin cilt içerisinde kalmasına neden oluyor; ve bu durumda da kanser riski, cilt kanseri olarak kendisini göstererek karşımıza çıkıyor. Her koşulda, yapacağınız tercihleri, kendinizi yıpratmayacak şekilde yapmaya özen göstermeniz gerektiği bir gerçek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir