Bayram Sonrası Üç Günlük Diyet Programı

Bayramda yedik içtik afiyet olsun. Geç saatlere kadar uyumayıp yiyip ardından yatılarak tutulan oruçlar ya da sahura kalkıldığı için delinen uykular.Kısaca ramazanda bünyeyi yeterince zorladık. Bayramda yenilen şekerler, çikolatalar, tatlılar, börekler, dolmalar vesaire daha bir dünya şeyde cabası. Bunlar büyük bir ihtimalle tartının ibresini zorlayacak hatta zorladı. Sıra toparlamaya geldi.Vücudu bu yediklerimizden arındırmamız lazım.

İlk işimiz uykuyu düzene sokmak olacak. Ramazanla sahurda bölünen uykuyu kaliteli hale getirmemiz lazım. 00:00 olmadan yatağa girmeliyiz. Uykumuzu getirmesi için papatya yada melisa çayı içebiliriz. Yada ılık bir bardak süt. Sabah en geç 09:00 olmadan yataktan kalkmalıyız. Hafif bir kahvaltı iyi gelecektir. Kahvaltıda bol yeşillik yemeye özen gösterin. Ara öğünde meyvenizi ihmal etmeyin. Su her zaman olduğu gibi iki litreden az içilmemeli. Meyveden aldığınız şeker dışında asla şeker kullanmayın. Çünkü ramazan ve bayramla sınırları yeterince zorladık. Yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Sıralayacağımız meyve ve sebzeleri yemeye özen gösterin. Çünkü bu besinler vücudun su tutmasını engelleyecek toksinleri atmanızı sağlayacaktır.

bayram sonrasi diyet

1-Bol su (günde en az 2 litre) 2-Malta eriği (yeni dünya) 3-Kiraz (sapını kaynatıp içebilirsiniz) 4-Maydanoz (kahvaltı ve salatalarda yemeye özen gösterin) 5-Kabak ( bir yemek kaşığı zeytin yağ ile pişirilen zeytinyağlı yemek) 6-Mantar yemeği (bir yemek kaşığı zeytin yağ ile pişirebilirsiniz.) 7-Yeşil elma 8-Limon ve elma sirkesi (salatalarınızda kullanın bağırsakları çalıştır ve yağları yakacaktır.)

Bu arınma programında karbonhidrat tüketmemeye çalışın. ( tam buğday ekmeği dahil) Yoğurt (içine çilek şeftali gibi meyveler doğrayabilirsiniz. Tatlı krizinizi giderecektir.)

Yukardaki listede de yer alanları 3 gün öğünlere bölerek yiyelim. Üç günden sonra akşam yada öğle beyaz etle başlayabiliriz.

Sabah:   çay ya da siyah çay (şekersiz)

Bol domates salatalık yeşillik

Bir avuç dolusu kadar lor peynir

Beş adet zeytin

Ara öğün: 7-8 adet yeni dünya bir küçük kase yoğurt (meyve yerken yoğurt ya da süt tüketirseniz kan şekeriniz ani yükselip düşmeyecektir. Böylelikle acıkmanız gecikir.)

Öğle: Bir bardak ayran ve 8 yemek kaşığı kabak yemeği, bol salata

Akşam: Bol salata, fırında yağsız pişmiş mantar ve kabak, bir büyük kase yoğurt

Yatmadan bir saat önce: Meyve ( kiraz ya da yeşil elma )

Yatarken: Ilık bir bardak süt ya da yeşil çay (melisa ve papatya çayı da olabilir.)

Üç gün yaptığınız bu diyetten sonra öğle veya akşam öğünlerinde yağsız pişmiş tavuk ve balık ekleyebilirsiniz. Bir hafta sonra bayramda aldığınız kiloyu fazlası ile vermiş olacaksınız. Diyeti uzatmak isterseniz bir haftadan sonra alternatif olarak kırmızı ette tüketebilirsiniz.

Yazar: Emine Genç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir