Bel Ağrısı Sebepleri Ve Bel Ağrısı İçin Yapılabilecekler Listesi

Bel ağrısı, pek çok kişinin zaman zaman baş etmek durumunda olduğu sorunlardan bir tanesidir. Bel ağrısı sebeplerine bakacak olursak, bel ağrısı sebepleri arasında, rahat uyku pozisyonunda yatmamaktan başlayarak devam edebilen bel ağrısı sebepleri ile sıralanabilmektedir. Bel ağrısı sebeplerinden bir diğeri ağır işlerde çalışmakken, “bel ağrısı” sebeplerinin en önemlilerinden bir tanesi de yanlış duruş olarak belirtilmektedir.

Bel ağrısının nedenlerinden en önemlisi diyebileceğimiz: hareketsiz kalmak; ya da yanlış duruş sergilemek, kasların elastikiyetini; yani esnekliğini kaybetmesine neden olmaktadır. Bel ağrısı nedenleri arasında yer alan, kasların esnekliğini kaybetmesi durumunun giderilmesi için, bel ve karın kaslarının çalıştırılabileceği hareketlerin uygulanması gerekmektedir. Bel ağrısı egzersizleri olarak da nitelendirilebilecek egzersizlerle, bel ağrısı için bir takım önlemler alabilmek; ve bel ağrısı tedavisinde bir adım atmak mümkün olabilmektedir.

Bel ağrısı için, zorlu bir hareket öncesinde mutlaka vücudun esnetilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bel ağrısı tedavisine maruz kalmak istemeyen kişilerin, mutlak surette ağır fiziksel hareketler yapmadan önce vücut esnetme hareketlerinden faydalanmaları gerektiğini belirtmekteler.

Bel ağrısı için bel ağrısı tedavisi ile uğraşmak istemeyen kişiler, otururken mutlaka dik ve rahat olmaya özen göstermelidirler. Ayakta duracakları zamanlarda da, kilolarını, eşit olarak iki bacaklarına vermeleri gerekmektedir.
Bel ağrısına maruz kalmak istemeyen kişilerin, gerek evdeki, gerekse iş yerlerindeki çalışma masalarının, boylarına uygun boyda olması gerekmektedir.

Bel ağrısını önleme yollarından bir tanesi de, oturulacak olan sandalyenin bel hizasına gelen kısmının bir yastık yardımı ile desteklenmesi gerektiğidir. Bel ağrısı yaşamamak için uygulanan bu yöntemde, belin duruşu olması gerektiği şekilde olacaktır.

Ağır eşya kaldırmamaya özen gösterilmesi gerekmekle birlikte, bel ağrısı yaşamadan ağır nesne kaldırmak gerekiyorsa da, iki elle kaldırılması; ve her iki ele de eşit oranda ağırlık verilmesi gerekmektedir. Dizler hafif kırılarak yere çömelinmesi gerekmekle birlikte, eşya karna çekik bir şekilde kaldırılmalıdır.

Bel ağrısı için beslenmenin de önemli bir faktör olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Düzenli beslenerek kalsiyum ve fosforu yeterli oranlarda alan kişiler, bel ağrısı problemi ile, kemikleri daha güçlü olduğu için, daha az karşılaşmaktadırlar.

Bel ağrısının sebepleri arasında sigara da yer almaktadır. Sigara içen kişilerin kan akışları yavaşlamakta; bu durum da omurga disklerinde soruna neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir