Bel Ağrısının Belirtileri, Nedenleri Ve Bel Ağrısı Tedavileri

Bel Ağrısı Nedir?

Bel ağrısı günümüzde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından birisidir. Her dört insandan üçünün yaşamı boyunca en az 1 kez bel ağrısı ile karşılaştığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Bel ağrıları mutlaka tedavi edilmeli ve dindirilmelidir. Ancak günümüzde çeşitlik teknikler ile bel ağrılarına karşı tedavi yöntemleri uygulansa da bu yöntemlerden birçoğu başarısız kalmaktadır.

Bel ağrıları 2 şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunlar akut ve kronik ağrılar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ağrılar, ya ataklar halinde kendini tekrar edecek şekilde etki etmekte ya da uzun süreli, yaşam boyunca etkili olmaktadır. Her iki şekilde de dayanılmaz bir duruma dönüşebilen bel ağrıları, uzun sancılı bir dönemin habercisi olabilir. Genel olarak birçok hastada kısa-uzun süreli ataklar şeklinde ağrılar görülüyor olsa da bazı hastalarda yaşam boyunca devam eden bir ağrı şeklinde etkisini göstermektedir.

Bel Ağrısının Belirtileri?

Bu ağrılar, herhangi bir eylem ya da iş sonrasında olabileceği gibi öksürük ya da hapşırma sonrasında da etkili olabilir. Bel ağrıları aşağıdaki şekillerde etkili oluyor ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

*Ağrılar sürekli olarak artıyor ise,

*Günlük iş ve eylemleri etkiliyor ise,

*Bacaklarda ağrı ve güçsüzlüğe neden oluyor ise,

*Boşaltım sisteminde zorlanmaya neden oluyor ise,

Bel Ağrısının Nedenleri, Bel Ağrısının Belirtileri, Bel Ağrısının Bacağa Vurması, Bel Ağrısının Bacağa Vurması, Bel Ağrısının Ayağa Vurması, Bel Ağrısının Tedavisi, Bel Ağrısının Tedavi Yöntemleri, Bel Ağrısından Nasıl Kurtulurum, Bel Ağrısı Tedavileri

 

Bel Ağrısının Nedenleri Nedir?

Bel ağrısı aşağıda belirtilen sorunlar nedeniyle ortaya çıkabilir.

Bel ağrıları birbirinden farklı etmenler nedeniyle etkili olabilir. Bu ağrılar bel fıtığı ve bel kayması nedeniyle ortaya çıkan omurga sorunları ile etkili olabildiği gibi kas ve bağlardan kaynaklanan çeşitli sorunlar nedeniyle de etkili olabilir.

Vücudun yeterince gelişmemesi, romatizma ve kötü duruş pozisyonlarıyla da bel ağrıları ortaya çıkabilir.

Bel ağrılarının ortaya çıkışında etkili olan faktörler ise 3 başlık altında sıralanabilir.

Bel ağrıları, iş nedeniyle ortaya çıkıyor ise, Ağır kaldırma, sürekli oturma, vibrasyon ya da iş yerinde yaşanan stres nedeniyle etkili olabilir.

Bel ağrıları, sportif faaliyetler nedeniyle ortaya çıkıyor ise, Jimnastik, futbol, halter, kürek ve güreş etkili olabilir.

Bel ağrıları psikolojik faktörler nedeniyle ortaya çıkıyor ise; Genel olarak bulunduğu ortamdan mutsuz olan kişilerde sıkça görülmektedir.

Bel Ağrısı Tedavileri

Bel ağrılarında tedavi şekli nedir?

Öncelikle ağrının neden olduğu belirlenmelidir. Tedavi cerrahi bir operasyonu gerektirmiyor ise, ağrıları azaltıcı yönde bazı iyileştirmeler yapılmalıdır. Tedavi aşamalarında beyin cerrahı, fizik tedavi uzmanları birlikte çalışmaktadır.

Eğer operasyon uygulanmadan tedavi edilecek bir durum ise ağrı tedavileri ile ağrılar ortadan kaldırılmalıdır. Sonraki aşamada fizik tedavi uzmanları ile uygulanacak fizik tedavi işlemleri net bir sonucun alınmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir