Bel Fıtığı Belirtileri, Bel Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Bel ağrısı bir çok kişinin problemi bel ağrısı eşittir bel fıtığı demek değildir. Bel fıtığının belirtileri nelerdir, bel fıtığı neden  olur, bel ağrısına ne neden olur, bel fıtığını nasıl anlarız.

Bel fıtığı nedir?

Bel fıtığı belimizde 5 adet omur kemiği vardır. L1 den L5 3 kadar. Bunların arasında da disk dediğimiz kıkırdaklar vardır. Disklerin iç kısmında nükleus pulpozus denilen yumuşak jöle kıvamında bir doku bulunur. Dışında da anulus fıbrozus adı verilen daha sert bir doku vardır. İç kısmında bulunan yumuşak doku dışarıya doğru fıtıklaştığı zaman çevreden geçen sinirleri sıkıştırmaya başlar. O zaman bel fıtığı denilen rahatsızlık ortaya çıkar. Ve hastaları bel ağrısı, bacaklarında ağrı, uyuşma gibi bir takım şikayetler de bulunur. Tabi bu bası ortadan kaldırıldığı zaman hasta rahat etmek de ve hayat kalitesi de yükselmektedir. Bel fıtığı nedir bunun öğrendikten sonra şimid bel fıtığı belirtilerinin nelerdir bu konuya geçelim.

Dururken tüm yük bele biniyor.

Bel Fıtığı Belirtileri, Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir, Bel Fıtığı Nasıl Anlaşılır, Bel Fıtığı Nedir, Bel Fıtığı, Bel Fıtığını Anlamak İçin Test, Bel Fıtığının Nedenleri, Bel Fıtığını Nasıl Anlarız

Bel fıtığının belirtileri nelerdir?

Her türlü bel ağrısı bel fıtığı demek değildir

AYAKTA ŞİDDETLİ AĞRI: Bel fıtığı geliştikten sonra çevreden geçen sinirlere bası olmaktadır. Bu sinirlerde bacağa doğru yayıldığı için ağrıda bacağa doğru yayılmaktadır.

BACAKTA UYUŞMA VE KARINCALANMA: Ağrı ile birlikte bacakta uyuşma ve karıncalanma da olabilir.

BACAKLARA KUVVET KAYBI OLABİLİR, Felçe doğru gidiş olabilir.

Adalelerde erime olabilir. Hatta çok ilerlemiş hastalarda küçük ve büyük abdestini tutamama gibi problemler olabilir.

Bel fıtığının bu dereceye gelmesine izin verilmemeli zamanında uygun ve cerrahi girişimle hasta rahat ettirilmelidir.

Bel fıtığı demek için ağrının bacağa vurması gerekir. Belde ve bacakta ağrı olacak

Bel fıtığının ilk aşamasın ağrı belde yoğunlaşır. Hastalık ilerleyip bası arttığında bacaklarda da ağrı başlar. Bazen öyle bacak ağrısı olur ki bel ağrısını unutturur hastaya

Bel fıtığında cerrahi dışı tıbbi yöntemler ile olumlu sonuç alınamaz ise o zaman cerrahi bel fıtığı ameliyatı gündeme gelir.

STRES BEL FITIĞI YAPIYOR: Bel fıtığı her yaşta görülebilir. Bel fıtığının en önemli bir nedeni de stresliyken gerginken yapılan ani haraketler neden oluyor.

50 kilo olan bir kişi de bele binen yük 50 kilodur. Fakat yattığı zaman bu yük azalır.  Ağrımızın 4 te 1 ne iniyor. 12,5 kilo oluyor. Yan yatarken 37,5 kilo oluyor. Biraz öne doğru eğildik o zaman bele binen yük 70 kg kadar oluyor. Bu durumda bir çanta kaldırırsanız 110 kg kadar bir yük biniyor. Oturduğu zaman 90 kg kadar bir yük biniyor. Oturduğu zaman tüm vücudun ağrılığı bele biniyor bu durumda ağrılık kaldırırsa bu ağırlık 140 kg kadar çıkıyor.

Bel Fıtığı Belirtileri, Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir, Bel Fıtığı Nasıl Anlaşılır, Bel Fıtığı Nedir, Bel Fıtığı, Bel Fıtığını Anlamak İçin Test, Bel Fıtığının Nedenleri, Bel Fıtığını Nasıl Anlarız

Bel fıtığı testini evinizde yapın.  Bel fıtığı derecesini evinizde test edin.

Doktorum programında bugün bel fıtığı ve bel fıtığı belirtileri ile bilgiler verildi. Op.Dr. Aybars Akkor Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı  “Bel Fıtığı Nasıl Anlaşılır” evde yapabileceğeiniz 3 test gösterdi. Bu gösterilen hareketleri gösterildiği gibi yapamıyorsanız bel fıtığı olup olmadığını kontrol ettirmek için bir uzmana başvurunuz.

Topuk testi, parmak ucu testi, çömelme bu üç testi yaptığınızda problem oluyorsa doktora gidiniz.

Bel fıtığında yaşın hiç önemi yok.

Kilolar diz ve kalça için önemlidir.

Bel Sağlığı İçin Dikkat Etmemiz Gerekenler Okuyunuz.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir