Bel Fıtığının Nedenleri, Bel Fıtığı Olmamak İçin Ne Yapılmalı

Bir önceki konumuz bel fıtığı nedir, bel fıtığının belirtileri nelerdir di şimdi ise bel fıtığı neden olur, bel fıtığı nasıl oluşur bu konuda sizlere bilgiler vermeye çalışacağım.

Bel Fıtığı Nedenleri, Bel Fıtığı Neden Olur, Neden Kaynaklanır?

Biz ayakta durduğumuzda belimize bir yük binmektedir. Genelde otururken belimize daha az yük biner daha rahat ederiz diye düşünürüz, ancak tam aksine oturduğumuz zaman bele binen yük artar. Gezerken bele binen yük daha azdır. Eğer bir ofiste veya başka bir şekilde oturarak çalışmak zorunda iseniz saatte bir kalkıp 1-2 dakika dolaşmak gerek.

Bel fıtığından korunmak için hareketli olmak gerekir. Bunun için işinizden çıkınca eve giderken az yürüyüş yapmak size çok büyük fayda sağlayacaktır.  Yüzmek ve egzersiz yapmak bunlar bel fıtığından korunmak için tavsiye edilen şeylerdir.

Sporcular avantajlıdır. Karın ve sırt adaleleri güçlü olduğu zaman bele binen yük çevre dokulara dağıldığından bel fıtığı gelişimi için risk azalmaktadır. Ancak şu da var bilinçsizce yapılan bir spor ise bel fıtığına davetiye çıkarır. Ağır bir yükü kaldırmak, mücadele sporlarına girmek, bilinçsizce ağırlık kaldırmak, ısınma yapmadan spor yapmak bel fıtığına zemin hazırlar.

Ev hanımları ev işlerini yaparken de dikkat etmeleri gerekir. Yapmaması gereken hareketlere dikkat etmelidirler. Bir şey alınırken yaklaşıp alınmalı uzanarak alınmamalı yerden bir şey alınırken dizlerin kırılması gerekiyor. Dizinizi kırmadığınız da bele binen yük maksimum olmaktadır.

Bel Fıtığı Nedenleri, Bel Fıtığı Neden Olur, Bel Fıtığından Korunma Yolları, Bel Fıtığı Olmamak İçin Ne Yapmalı, Bel Fıtığı Belirtileri, Bel Fıtığına Neden Olan Şeyler

Bel Fıtığından Korunma Yolları

Bel fıtığından korunmak için söylenecek ilk şey HAREKET ETMEK ve HAREKETLİ BİR YAŞAM hareketsiz olunduğunda bel ve karın adaleleri zayıf düşeceğinden bütün yük beldeki disklerin üzerine binmekte ve hasta daha büyük riskli durumla karşı karşıyadır.

Bu nedenle karın adaleleri ve sırt adalelerini güçlendirici egzersizler, sporlar önerilir.

Karın adaleleri güçlendikçe deve hareketi denilen bir hareket vardır. Sırt adaleleri ve kas adalelerini güçlendirir. Çöküp kalmak, yürümek bile bele olumlu katkıda bulunur.Bel Fıtığı Olmamak İçin Ne Yapmalı

Yerden bir şey alırken dizler kırılarak alınmalı, uzanmadan yaklaşıp alın, bir cismi taşırken dengeli taşımaya özen gösterin.

Ağır yük kaldırmamak gerekli mutlaka kaldırmak gerekiyorsa o zaman dizler bükülerek vücuda yakın tutularak taşınmalıdır.  Taşırken cisim kesinlikle vücuttan uzak olmasın

Yatağa yatarken ve kalkarken de dikkat edilmeli yatağa yatarken önce oturuş pozisyonuna gelinip sonra yatılmalı kalkarken de  önce yan dönüp oturuş pozisyonuna gelip  kalkılmalı yan yan kalkılmalı birden kalkmak iyi değildir.

Otururken Dik Durulmalı ve Belin Arkası Küçük Bir Yastıkla Desteklenmesi Çok Çok İyidir. Bunun için belinizde sorun olmasına gerek yok herkes otururken belini destekleyen küçük bir yastık kullanmalı bu belinize çok büyük katkı sağlamta dır. BUNA DİKKAT EDİNİZ.

UZUN SÜRE OTURMAYINIZ. Şehirler arası uzun mesafe giden kişiler 1-2 saatte bir mola vererek 1-2 dakika gezerler se bunun bile çok büyük faydası var uzun süre oturmamak gerektiğini unutmayınız.  Uzun süre yola gitmeniz gerekiyorsa gene belinizi destekleyen küçük bir yastık çok çok faydalı dır.

Bel ağrısı ve bel fıtığı bu yaşam kalitesini olumsuz hale getiren rahatsızlıklardan korunmak için hayat tarzımızı değiştirmeliyiz ve uzmanların belirttiği şekilde yaşamalıyız.

Share Button

1 Yorum Comment

  1. Abdullah 31 Mayıs 2012

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir