Besin Zehirlenmesi Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Yazın çok falza yaşanan besin zehirlenmeleri konusunda dikkat etmemiz gerekiyor. Bu yazımızda besin zehirlenmelerinin nedenleri, en çok hangi gıdalar besin zehirlenmesine neden olur, besin zehirlenmelerinin belirtileri nelerdir bunları öğreneceğiz.

Besin Zehirlenmesinin Nedenleri

Besin zehirlenmesine nedenleri bakteriler ve hatta çoğunlukla virüslerdir. Besin zehirlenmesi mide üşümesi olarak bilinse de bu doğru bir ifade değildir. Besinlerde oluşan bu bakteri ve virüslere bağlı olarak midenin bozulması sonucunda besin zehirlenmesi meydana gelir.

Besin Zehirlenmesi Nedenleri, Besin Zehirlenmesi Belirtileri, Besin Zehirlenmesi Nedir, Besin Zehirlenmesi Hakkında, Besin Zehirlenmesinden Korunma, Besin Zehirlenmesine Neden Olan Bakteriler

En Çok Besin Zehirlenmesine Neden Olan Gıdalar

Besin zehirlenmesine en çok neden olan yiyeceklerin başında yumurta ve yumurta ile imal edilmiş besinler gelmektedir. Uygun koşullarda saklanmamış bir yaş pastaların yenmesi, dondurmanın tüketimi, mayonez, hamburger gibi içerisinde yumurtadan kaynaklı bakteriler oluşması sonucunda besin zehirlenmeleri yaşanabilir. Bunun dışında tavuk tüketimi, özellikle toplu tüketimlerde yaşanan tavuk zehirlenmeleri yazın bu tür besin zehirlenmesine çok rastlanır. Tavuk zehirlenmelerinin nedeni tavukların uygun şekilde saklanmaması ve pişirilmemesi sonucunda oluşur. Deniz ürünlerinden de besin zehirlenmeleri meydana gelebilir. Ülkemizde deniz ürünlerini az tüketildiğinden diğer besin zehirlenmelerine göre oranı düşüktür. Deniz mahsülleride besin zehirlenmelerine yol açar. Pirinçlerin uygun şekillerde pişirilmemesi veya uygun şekilde pilav yapılmaması, farklı şekillerde tüketilmesi sonucunda da besin zehirlenmesi durumu ile karşı karşıya kalabiliriz. Uygun olmayan bir şekilde saklanmış konserve yiyeceklerden de besin zehirlenmesi yaşanabilir.

Besin Zehirlenmesine Neden Olan Bakteriler;

Salmonella, Genellikle kümes hayvanlarından elde edilen ürünlerde yumurta gibi

Bacillus cereus: Tahıllar,et ürünleri ve pirinç

Staphylococcus aureus: Et ve kümes hayvanlarının ürünlerinde, krema ve mayonez içeren çeşitli gıda maddelerinde.

Besin Zehirlenmesinin Belirtileri;

Besin zehirlenmesi olup olmadığını anlamak için besin zehirlenmesi belirtilerine dikkat etmek gerekir. Besin zehirlenmesinin belirtileri ise şöyledir.

Besin zehirlenmesinde genel olarak

Kusma,

Karın ağrısı,

İshal,

Ateş,

Bazı durumlarda özel bazı bakterilerin yol açtığı kas güçsüzlüğü, kas zayıflaması, felç durumu ile seyredebilir.

Besin zehirlenmesinin oldukça geniş belirtileri vardır ama belli bakterilere belli etkenlere göre kusma ve ishal daha belirgin, daha ön planda olabilir.

http://oynat.cubecdn.net/doktorumvod/mp4/2012/4/30/1397.mp4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir