Besin Zehirlenmesi Riskinden Uzak Durun

Besin zehirlenmesi sık olarak karşılaşılan bir durum halini almış durumda. Besin zehirlenmesi sorunu ile karşı karşıya kalınmasının sebebi ise, besin maddelerini alırken, saklarken; ve tüketirken yanlış yöntemlerin tercih edilmesinde saklı. O halde, besin zehirlenmesi sorunu ile karşı karşıya kalmak istemeyen kişilerin, besinler konusunda dikkat etmeleri gereken bir takım noktalar olduğunu hatırlatalım, ve bu noktalardan bazılarına göz atalım:

Sebze ve meyveleri alırken, renklerinin canlı olmasına; ve gerginliklerini kaybetmemiş olmalarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Dayanıklılık bakımından en dayanıksız besin grubunu oluşturan sebze ve meyvelerin en uzun süre saklanabilmelerini sağlamak için, alırken hasar görmemiş olmalarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ezik, çürük, böcek tarafından yenilmiş sebze ve meyvelerin alınmasından uzak durmanız gerekmektedir.

Besin zehirlenmesine en çok neden olan besinlerin başında ise, pastorize edilmemiş süt ve süt ürünleri yer almaktadır. Bu nedenle, açıkta ya da pazarda satılan süt, peynir; ve yoğurt gibi besinlerin alımından uzak durmanız gerekmektedir. Pastorize edilmiş süt aldığınızda, bir kaç gün içerisinde tüketmeniz gerektiğini; ve buzdolabında saklamanız gerektiğini de aklınızdan çıkartmamalısınız.

Dondurulmuş gıdaların alışverişini en sona bırakın. Dondurulmuş gıdaları alırken, etiketlerini mutlaka okuyun; ve paketlerin diplerinde buz kristalleri görüyorsanız, o paketlerin alımını gerçekleştirmeyin. Bununla birlikte, marketlerdeki derin dondurucuların soğukluğunun -18 derece; buz dolaplarının ise 4 – 5 derece arasında olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Unutmayın, dondurulmuş gıdalar, besin zehirlenmesinde potansiyel etkiye sahip besinlerdir.

Besin zehirlenmesine maruz kalmamak için, besinlerinizi saklayacağınız buz dolabınızın ısı ayarını 0 – 4 derece arasında; derin dondurucunuzun ayarını ise, -18 – -23 derece arasında olmasına dikkat edin. Bakteri üretiminin 10 derecenin altında yavaşladığını; ve 4 dereceden sonra ise durduğunu unutmayın.

Besinlerin riskli olanlarını, risk durumu söz konusu olmayan diğer besinlerle karıştırmamanız gerektiğini unutmayın. Mesela, potansiyel besin zehirlenmesine neden olabilecek besinler arasında yer alan, et, tavuk gibi besinleri, diğer besin maddeleri ile karıştırmayın. Bu gibi yiyecekleri bir ya da iki öğün içerisinde tüketmeyecekseniz, tek yemeklik paketler halinde yassı bir şekilde paketleyerek derin dondurucuda saklamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir