Beta Karoten Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Beta karoten oldukça önemli bir antioksidan olarak bilinmektedir. Beta karoten nedir diye merak edenler için, öncelikle beta karoten hakkında bilgi verelim: Beta karoten provitamin A olarak bilinmektedir. Yağda çözünebilen bir çeşit karotenoid olduğunu söyleyebilmek de mümkündür. Beta karotenin faydalarından söz ederken öncelikle antioksidanların faydalarından söz etmek gerekmektedir.

Antioksidanların faydaları arasında ilk sırada yaşlanmayı önleyici etkisinden söz etmek gerekmektedir. Cildin gençleştirilmesini ve yenilenmesini sağlayan antioksidanlardan beta karotenler sayesinde faydalanabilmek olanaklıdır. Beta karoten de de yer alan antioksidan özellikler aynı zamanda, vücutta yer alan toksinlerin dışarı atılmasında da yardımcı olan etkisi ile bilinmektedir.

Beta karoten içeren yiyeceklere bakacak olursak, beta karoten içeren yiyecekler içerisinde öncelikle, sarı ve turuncu rengi olan meyvelerden ve sebzelerden söz etmemiz gerektiğini görürüz. Beta karoten aynı zamanda, bazı yağlarda ve tahıllarda da bulunmaktadır. Beta karoten açısından en zengin besinlerin arasında ilk sırada havucun yer aldığından söz edebiliriz. Beta karoten içeren yiyecekler arasında sayılabilecek bir diğer besin grubu ise, tatlı patates, kabak, bal kabağı, dolmalık biber, papaya ve kayısı olarak sıralanabilmektedir.

Beta karoten içeren besinler arasında sıralanabilecek yiyeceklerden bazılarının rengi de kırmızı olabilmektedir. Beta karoten içeren yiyecekleri saymaya devam edecek olursak: sarı kabak, karpuz, domates, mısır

Beta karotenin önemine bakacak olursak: A vitamini alması gerekenlerin beta karoten almaları gerektiğini belirterek sözümüze başlamamız gerekir. A vitamininin faydaları arasında, daha iyi görme, daha iyi bir bağışıklık sistemi, cilt yenilemesinde önemli etki, sağlıklı gelişim ve büyüme de yine A vitaminin faydaları arasında sayılabilecek diğer faydalardır.

Beta karotenin önemi arasında yer alan bir diğer etki ise: güneş ışınları ile alınan ultra viyolenin, kanser etkisi yaratan serbest radikallerini emmesinden gelmektedir. Emilen serbest radikaller nötrleşerek kanser riskini ortadan kaldırır; ve bu özellik beta karotene antioksidan etki kazandırmaktadır.

Beta karotenin faydaları arasında yer alan bir diğer etkisi ise, yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır ki beta karoten, hastalıklara karşı koruyucu etki göstermektedir. Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde de, ek besin maddesi olarak beta karoten desteğinin alınması, doktorlar tarafından önerilmektedir.

Uyarı: “Herhangi bir sağlık problemi ile karşılaştığınızda öncelikle doktorunuza danışmanızı ve onun önereceği doğrultuda bir tedavi yolunu seçmeniz sağlığınız için önemlidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir