Beyaz Et Ve Kırmızı Et Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sağlıklı beslenmek için, dozunda et; dozunda sebze yemek durumundayız; ancak, yediğimiz bazı şeyleri ve tükettiğimiz bazı gıdaları dozunda tüketmek de her zaman yeterli olmamaktadır. Tükettiğimiz etlerin sağlıklı olduğundan emin olarak almalıyız ki yediğimiz kırmızı et ya da beyaz et bir işe yarasın. Bu nedenle de, et alırken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar olduğunu unutmamamız gerekmektedir.

Özellikle bilmediğimiz, güvenmediğimiz bir yerden et alacaksak eğer, beyaz et ve kırmızı et alırken dikkat etmemiz gereken noktalar olduğunu mutlaka hatırlamalıyız. Aksi takdirde, alacağımız kırmızı et ya da beyaz etin, sağlığımıza faydası değil zararı olacaktır. Bu nedenle, kırmızı et alırken nelere dikkat etmek gerekir; ve beyaz et alırken nelere dikkat etmek gerekir, sizlere bu konulardan kısaca bahsetmek istiyoruz:

Kırmızı et alırken, ilk olarak dikkat etmemiz gereken konu şudur: Kırmızı et tüketiminde, sağlıksız kırmızı et tüketiyorsak eğer, bağırsak parazitleri ve tenyalar, tüberküloz, bakteriyel hastalıklar, salmonella gibi hastalıklarla savaşmak durumunda kalabiliriz. Bu nedenle, alacağımız kırmızı etin üzerindeki damgalara dikkat etmemiz gerekmektedir.

Kırmızı et alırken, alacağımız kırmızı etin, soğuk buzdolaplarında saklanmasına önem vermemiz gerekmektedir. Alacağımız etin bozuk bir dolapta saklanması, et üzerinde çok sayıda bakterinin üremiş olması riskini ortaya çıkartmaktadır.

Kıyma alacaksanız eğer, kırmızı et parçalarının büyük olanlarından bir tanesini, sizin yanınızda kıymalarını istemelisiniz. Bununla birlikte, kıyma makinesinde, daha önceden yapılmış kıyma kalıntılarının olmamasından da emin olmanız gerekmektedir.

Kırmızı et alırken, alacağınız et parçasının, morarmaya başlamamış olduğundan da emin olmalısınız. Alacağınız etin rengi, canlı bir kırmızı olmalıdır. Alacağınız kırmızı et kıyma ise, en geç bir gün içerisinde; parça et ise de en geç üç gün içerisinde, buzdolabında çıkartarak tüketmeniz gerekmektedir.

Beyaz et alırken de dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır: Beyaz et alırken, kırmızı et alırken olduğu gibi, buzdolabında saklanmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Buzdolabında saklanmayan beyaz etleri almaktan kaçınmalısınız.

Beyaz et olarak tavuk almayı tercih ediyorsanız, özellikle güvenilir bir marka olan tavuk etlerini almaya özen göstermeniz gerekmektedir. Sağlığınız için bu durum oldukça önemlidir.

Beyaz et alırken, alacağınız beyaz etin ambalajı var ise, son kullanma tarihine mutlaka bakmalısınız. Aldığınız beyaz etin, sıfır derecede saklanmasına; ve en geç altı gün içerisinde tüketilmesi gerektiğine de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir