Bezelyenin İçeriği Ve Bezelyenin Faydaları

Bezelye, pek çoğumuzun yemeğini, salatasını; böreğini süslemektedir. Doğal beslenmek isteyenler, bezelyeden önemli ölçüde sağlık bulmaktadırlar. Peki bezelyenin faydaları arasında nelerden söz etmek gerekmektedir? Bezelye, akciğer hastalıklarına, kalp rahatsızlıklarına, kan yapımına, hücre yenilenmesine… ve sağlık için çok daha fazlasına iyi gelen yiyeceklerden bir tanesidir. Bezelyenin içeriğinde sekiz adet vitamin, yedi adet mineral; lifler; ve protein bulunmaktadır. Özellikle folik asit, B6 vitamini, ve K vitamini bakımından zengin olan bezelye, bunun yanında, manganez, demir, C vitamini, kalsiyum, çinko ve potasyum bakımından da zengindir.

Bezelyenin faydaları hakkında şu şekilde bilgilendirme yapmak doğru olacaktır:

Bezelyenin faydaları arasında ilk sırada, bezelyenin içeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde bezelyenin iyi bir kemik yapıcı olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Bezelye, kemik ve iskelet yapısını sağlamlaştırırken, kemik erimesine; ve sağlıklı dişlere sahip olmak isteyenlere önemli ölçüde fayda sağlamaktadır.

Bezelyenin faydaları arasında, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, sinir sisteminin onarımı, kalp sağlığının düzene girmesi; hemoglobin ile birleşerek kan yapımına katkıda bulunması gibi pek çok faktörden söz edilir. Bunun sebebi, bezelyenin içeriğinde yoğun olarak bulunan B vitaminidir.

Bezelyenin faydaları arasında, kalın bağırsak kanserinin önlenmesi başta olmak üzere, tüm kanser türlerine karşı koruyucu olduğundan söz etmek gerekmektedir. Aynı zamanda, bezelyenin faydalarından bir diğeri de yüksek kolesterolü düşürmesidir. Bezelyenin faydaları arasında yer alan bu etkiler, içeriğinde bulunan betakaroten ve C vitamini ile gerçekleşmektedir.

Bezelyenin faydalarından bir başkası da, vücuttaki şeker oranının dengelenmesidir. Diyabet hastalarının bezelye tüketimini arttırmaları önerilmektedir.

Bezelyenin faydalarından bir diğeri de, bezelyenin içeriğindeki potasyum ve magnezyumun gücünden kaynaklanmaktadır. Kalbe binen ağır yük, belirtilen mineraller sayesinde azaltılmaktadır.

Bezelyenin faydaları arasında, içeriğinde bulunan lifler sayesinde, sindirimi kolaylaştırdığından da söz etmek gerekmektedir.

Bezelyenin faydaları arasında, kabızlık sorununun giderilmesi de yer almaktadır.

Bezelyenin faydaları arasında, karaciğer hastalıklarından vücudu koruması ile birlikte, safra kesesindeki sorunlara karşı da vücudun korunduğunun bilinmesi gerekmektedir.Bezelyenin faydalarından bir diğeri de, akciğer ve kalp hastalıklarına karşı bireyleri koruyucu etkisinin bulunmasıdır.

Bezelyenin faydalarından bir başkası, kişilere enerji vermesi; ve kişilerin yorgunluk problemlerini çözmesidir.

Bezelyenin faydaları arasında sayılabilecek sonuncu faydası da, vücuda ostrojen etki yapmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir