Biber Salçası Nasıl Yapılır? Biber Salçası Tarifi

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte, pek çok kadın, kendi evinde, ve kendi çapında, kışlık yiyecek alışverişine başlamış durumda. Ancak, kışlık yiyecek hazırlığını da herkesin yapmadığını biliyoruz elbette, işin kolayına kaçıp, marketlerden, kışlık yiyecek alışverişi yapan kişilerin sayısı da, kışlık yiyecek hazırlığı yapanların sayısına yakın. Peki aradaki fark ne? Kimi kışlık yiyeceğini, içeriğinde kimyasal katkı maddeleri olan yiyeceklerden yana seçerken, kimileri ise, elinden geldiğince organik kışlık yiyecek alışverişleri gerçekleştirmektedir.

Biber Salçası, Biber Salçası Nasıl Yapılır, Biber Salçası Tarifi

Biber salçası nasıl yapılır? Biber salçası tarifi:

Biz size bu yazımızda, biber salçasından söz edeceğiz. Biber salçası nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak, biber salçası tarifini sizlerle paylaşacağız. Pek çok kadının bir araya gelerek hazırladığı biber salçası nasıl yapılır? Acaba biber salçası tarifi zor mudur? Marketlerden, kimyasal içeriği yüksek biber salçası almaya değer mi, yoksa, kendi biber salçasını, herkes kendisi yapabilir mi? Hep birlikte, biber salçası için gerekli malzemelere bakalım:

Biber salçası malzemeleri:

30 kilo kırmızı biber
Yeterince tuz

Öncelikle biberler ortadan ikiye bölünür; sonrasında ise, içerisindeki çekirdekler çıkartılır. Daha sonra, çekirdeklerinden ayıklanmış olan biberlerin, güzel bir şekilde yıkanması gerekmektedir. Yıkanan biberlerin bir müddet kurumasını beklemenizin ardından, bu biberleri çekmeniz, ya da çektirerek, küçültmeniz gerekmektedir. Daha sonra, çekilen bu biberler, bir naylonun üzerine, güneş gören bir yere serilir; tuz ile karıştırılır; ve tuzun ne kadar çok olursa, biber salçasının da o kadar geç bozulacağını bilmeniz önemlidir. Ancak çok tuzlu biber salçasının da, yemeğin tadını kaçıracağı, ve sağlık için zararları bilinmeli, ve tuzun kararı buna göre ayarlanmalıdır. Ve biberlerin üzerinin de bir tülbent yardımı ile örtülmesi, ve içerisine herhangi bir toz, ya da tüyün girmesinin engellenmesi gerekmektedir. Bu şekildeki biber salçasının, beş ya da altı gün güneşin altında kalması gerekir; günde üç ya da dört sefer, tahta kaşık yardımı ile karıştırılması gerekmektedir. Belirtilen zaman dilimi içerisinde, biber salçası suyunu çekecektir. Hiç biber taneciğinin kalmaması adına, kuruyan biber salçası bir sefer daha çektirilerek kavanozlara doldurulup, kullanım zamanına kadar uygun bir yerde saklanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir