Bilgisayar Bağımlılığı Hastalığı

Bilgisayar bağımlılığı hiç şüphesiz ki dönemin en tehlikeli ve giderek yaygınlaşan bir bağımlılık türüdür. Diğer adıyla buna bir hastalıkta diyebiliriz. Yakın bir zamanda tıp dilinde bu hastalık, çağımızın hastalığı olarak adlandırılabilmesi muhtemel bir olaydır. Yapılan birçok araştırmada bu durumun sigaradan bile daha tehlikeli olduğunu göstermektedir. Tabi ki her bağımlılık vakasında görüldüğü gibi asla bağımlılar tarafından kabul edilemez bu durum ve öyle bir şeyin olmadığını iddia etmekten hiçbir zaman yorulmazlar. Sigara içenlerin her zaman iddia ettiği istediklerinde sigara bırakma durumları gibi bilgisayar bağımlıları da istediklerinde bilgisayar ile ilişkilerini kesebileceklerini öne sürerler.

Bu duruma yakalanmamak için mutlaka bilgisayar bağımlılığı konusunda bilgili olmak gerekir. Böylece gerekli önlemler alınabilir. Sürekli olan bilgisayar ve insan ilişkisi ilk başlarda basit bir takıntı olarak gözükse de, son yıllarda psikologların çoğu bilgisayar bağımlılarının tedavi listelerine eklenmesi görüşünde birleşmişlerdir. İnternetin çok büyük paya sahip olduğu bu bağımlılığın boyutlarının alkol ya da ilaç bağımlılığı ile eşit noktada olması, durumun ciddiyetini gözler önüne sermektedir. Hatta yapılan araştırmalar doğrultusunda bilgisayar, sürekli uyarıcı durumunda olması ve kullanıcının kendini geliştirmesi isteğini teşvik ettiği için, fiziksel bağımlılıklardan çok daha zor şekilde kontrol altına alınabileceği belirtilmektedir. Her geçen gün artan bu bağımlılığın tehlikeli boyutlara ulaşması yakın zamanda kaçınılmaz olarak görülmektedir.

Bilgisayar Bağımlılığı

Yapılan araştırmalar bilgisayar bağımlılığının şu an sınırlı sayıda olduğunu ama hemen hemen herkesin bu riski taşıdığı belirtilmektedir. Kullanıcı sayısının giderek arttığı bu dönemde bu bağımlılık dikkate alındığında konunun daha fazla önemsenmesi gerektiği açık şekilde ortadadır. Bağımlı kişiler bilgisayar başında zaman kavramından kendilerini arındırmakta ve akıp giden zamanın değeri onlar için yok olmaktadır. Zaman zaman bir günü farkında olmadan bilgisayar başında geçirerek bağımlılıklarında uç noktalara kadar çıkabiliyorlar. Bazen temel olarak yerine getirmeleri gereken sorumluluklar bile onlara bilgisayarları ile kendileri arasına giren engel olarak görülebilmektedir. Bunlara en başta verilecek örnek işe veya okula gitmektir. Yemek yemek, uyumak vb. gibi durumlarda arka arkaya sıralanabilir. Bu görevleri ertelemeyi tercih edebilecekleri ve bu imkânı kullanabildikleri hiçbir anı kaçırmazlar. Onlar için gerçek dünya ile sanal dünya hep bir savaş halindedir. Tabi ki kazanan, onlarında istediği şekilde sanal dünyadır. Hayatlarında düzenin izine rastlanmamaya, uykusuzluklara, iş veya okulda performans düşüklüğüne, çevreleri ile olan ilişkilerinde kopukluğa neden olan bu bağımlılığı hala kabul etmeyenler büyük çoğunluktadır.

Yaşı her ne olursa olsun ve eğitim, cinsiyet ya da çevresi veya yaşantısı her ne olursa olsun mutlaka her insanın bu bağımlılığa yakalanma durumu söz konusudur. Bilgisayar geliştiği ve insan hayatının içerisinde yer almaya ve yayılmaya devam ettiği sürece bu tür bilgisayar, oyun veinternet bağımlılıkları da aynı hızda artış gösterecektir. Fiziksel görünüşlerinden hoşlanmayanlardan, sosyal aktiviteleri olmayanlara, bireysel ilişkilerde güçlük çekenlerden, kendini ifade edemediğini düşünenlere kadar birçok insan internette kendini ifade etme çabaları gösterirken farkında olmadan kendilerini bilgisayar ile özdeşleştirerek bir bağımlı haline gelir ve gerçek hayattan giderek uzaklaşır. İlk başlarda renkli ve eğlenceli sitelerde dolaşmak, onlarla vakit geçirmek çok hoş gibi gelse de, iş ciddi boyutlara ulaştığında sağlığımızın yok olma ihtimali söz konusudur. Bu konuda herkesin dikkatli davranması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir