Bilgisayar Kullanırken Nasıl Oturmalıyız, Nelere Dikkat Etmeliyiz,

Eğer uzun süreli laptop bilgisayar kullanıyorsanız ve laptopunuz uygun bir masada rahat olabileceğiniz bir yükseklikte değilse bel ve boyun gibi vücut ağrıları ile karşılaşabilirsiniz. Çok önemli bir konu artık birçok kişi gerek çalışma ofislerinde gerekse evde bilgisayar başında uzun süreli oturuyor. Hem küçüklerin hemde büyüklerin bilgisayar başında otururken doğru bir şekilde oturmaları gerekiyor.

bilgisayar-kullanirken-nasil-oturmaliyiz

Bilgisayar karşısında doğu oturuş nasıl olmalı, bilgisayar başında nasıl oturulur, bilgisayar kullanırken nasıl oturmalıyız, bilgisayar kullanırken nelere dikkat etmeliyiz, bilgisayar kullanırken sağlık açısından nelere dikkat etmeliyiz bu soruların cevabını sizlere maddeler halinde vereceğim.

Bilgisayar kullanırken nelere dikkat etmeliyiz, nasıl oturmalıyız?

Bilgisayar karşısında doğu oturuş nasıl olmalı, bilgisayar başında nasıl oturulur, bilgisayar kullanırken nasıl oturmalıyız

1-Bilgisayarımızı koyduğumuz masanın 65 ile 70 cm gibi bir yüksekliğe sahip olması gerekiyor. Bu masaüstü bilgisyarlar için eğer laptop kullanıyorsanız yükseklik ayarlı laptop masalarından kullanabilirsiniz.

Her ne kadar diz üstü bilgisayar deniliyorsa da kesinlikle masa üzerinde kullanılmalı

2-İkinci önemli konu ise oturduğumuz koltuktur. Bu koltukta yüseklik ayarlı, ergonomik bir yapıya sahip olmalı dik bir duruşu sağlamak için özellikle sırt kısmının desteklenmesi gerekir bunun için bel destekli olanlar tercih edilmeli bel desteği yoksa bel desteği için bel destek yastıkları kullanabilirsiniz.

3-Kollarımızın ve bacaklarımızın üst kısmının yatay olmasına dikkat etmeliyiz.El bileği ile dirsek 90 derece de aynı hizada olmalıdır.

Dizlerimiz 110 derecelik bir açıda olmalı

4-Gözlerimizin sağlığı için ise bilgisyar ekranından 45 ile 55 cm arasında uzakta oturmak gerekiyor.

5-Ekranın üst kısmı ile gözümüz aynı hizada olmalı yani boynumuz karşı dik bakmalıdır. Bilgisayar göz hizasında olmalıdır.

6-20 ile 30 dakika arasında ekrandan farklı bir yere bakarak gözler dinlendirilmeli

7-Sürekli bilgisayar başında oturulmamalı 1 saat lik süreden sonra ara verilmeki odanın havalandırılması yapılmalı

8-Odanın ışığı ise rahatsız edici olmamalı dik şekilde gelmemeli hafif loş ışık ideal olanıdır.

Bilgisayar başında nasıl oturulur? İzleyin.

Bilgisayar başında nasıl oturulur ile ilgili maddeleri sıraladık bu saydıklarımızın daha iyi anlaşılması için hazırlanmış olan video yu izlemenizi öneririm.

Laptop masası almak istiyorsanız masanın yükseklik ayarlı olmasına, yüzey genişliğine, dengeli olmasına ve kullanılan malzemenin kalitesine dikkat etmemiz gerekir.

Laptop masası tasviyesi isteyenlere için biraz araştırma yaptım bunun sonucundan 4 değişil model gördüm. Bu laptop masalarından bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz.

http://st2cdn.uzmantv.com/static/videos/283/pr00L-Liea7/video.flv

14 Comments on “Bilgisayar Kullanırken Nasıl Oturmalıyız, Nelere Dikkat Etmeliyiz,”

  1. ya bu site güzelde biraz daha bilgi olsa iyi olurdu proje ödevimdeee

  2. ben bir öğretmenim bu site çocuklar için yararlı olucak

  3. yalan söyleme sen öğretmensen bende dünyanın kralıyım

  4. Çok güzel ama madde madde verseniz iyi olurdu.Vede ben bir doktorum bu site siz çocuklar için gerekli olacak. 🙂 iyi günler görüşmek üzere 🙂

  5. Ayyy şekerim Nisanur doğru söyledin,bence de bu siz çocuklar için gerekli vede faydalı çok faydalı.Bu arda bende doktorum.İyi günler görüşmek üzere,hoşça kalın… 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

  6. Bence de çocuklar doktor arkadaşlarım doğru söylemiş.Lütfen yukarıdakiler uyun..İyi günler görüşmek üzere,hoşça kalın… 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir