Bilhassa Kadınlar Nane Tüketmeli!

Osmanlı mutfağının vazgeçilmez yeşilliğidir. Nane tatlıda, salatada, kısırda, dolmada, çorbalarda, birçok içecekte kullanılır. Kullanıcısına müthiş bir rahatlık verir. Özellikle akdeniz insanın çok fazla tükettiği bir yeşillik. Bu bölgenin sıcağını düşündüğümüzde insanların neden kullandığını anlayabiliyoruz.

Prof Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu özellikle radyasyona ve fazla güneş ışığına maruz kalanlara nane tüketmesini öneriyor. Yaz aylarında fazla güneşte kalanlara, röntgen ve MR (emar) cihazları ile sürekli çalışanlar ve radyo tedavi almış veya almakta olan hastalar bir ay boyunca 7-8 gr taze nane (gövde sapları ile birlikte) tüketmeleri son derece faydalı olduğunu söylüyor. Nane aynı zamanda zengin bir demir kaynağıdır. Birçok akdenizli kadının anemi hastası olduğunu düşünürsek, nane doğanın kadına muhteşem bir ikramı. Östrojen hormon seviyesi düşük olan bayanlar için vazgeçilmez bir yeşillik. Özellikle menopoz döneminde düşen östrojen hormonunu yükseltiyor. Ayrıca nane bayanlardaki tüylenme sorununun çözümü. Tüylenmenin nedeni testosteron hormonun yükselip, östrojen hormonun düşmesine bağlı ise mucizevi bir ilaç. Kullanımla birlikte tüylerin azalıp inceldiğini göreceksiniz.(Bir ay boyunca öğlen ve akşam öğünlerinden on dakika önce bir tutam tüketmek yeterli. Şikayete göre dönem dönem tekrarlanabilir.)

taze nane

Dikkat etmeniz gereken:

*Eğer ani şeker düşmeleri yaşıyorsanız yada hipoglisemi hastası iseniz nane tüketimine dikkat etmeniz gerekmekte. Çünkü nanenin içinde bulunan diosmin etkin maddesi kan şekerini düşürmekte. Bu nedenle diyabet hastalarının tüketmesinde fayda var.
* Hepatit B hepatit C hastalıklarına bağlı olarak interferon tedavisi alanların kuru ve taze nane tüketiminden uzak durmaları gerekmekte.
*Meme kanseri hastasıysanız ve hekiminiz östrojen hormonunu baskılayıcı ilaç vermişse nane tüketiminden uzak durmanız gerekmekte.
*Bu bitkiye karşı alerjiniz var ise uzak durmakta fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir