Bitki Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan birçok bitki türünün çay olarak da kullanıldığı durumlar bulunmaktadır. Birçok kişi ise bu bitkisel çayları kulaktan dolma bilgilerle ve yanlış şekillerde kullandıkları için yeterince fayda sağlayamamaktadır. Bu yazımız içerisinde birkaç bitki çayının kullanım alanlarına ve etkili olduğu bölgelere göz atacağız.

1) Kekik çayı: Kekik çayı genellikle damar tıkanıklığı bulunan kişilere tavsiye edilmektedir. Ayrıca birçok diyet listesinde de yer alan çay, vücutta bulunan yağların eritilmesinde de etkili olmaktadır. Düzenleyici bir etkiye sahip olan kekik çayının kullanımı ise, gün içerisinde 2-3 kaşık kekiğin kaynatılması ile tüketilebilir.

2) Zencefil çayı: Zencefil ise sindirim sistemi bozukluklarında etkili bir çay türüdür. Özellikle hazımsızlık sorunu bulunan kişiler zencefil çayını tercih edebilir.

3) Aynısefa çayı: Vücut üzerinde düzenleyici etkiye sahip bir diğer çay ise aynısefa bitkisinden elde edilen çaydır. Bitkinin vücut direnci üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca vücutta bulunan zararlı materyallerin atılmasında da yardımcı olmaktadır. Bu çayın tüketimi ise günlük bir aynısefa yaprağının kaynatılması ile olmalıdır.

4) Isırgan otu: Isırgan otu ağrı ve sızıları bulunan kişilerde kullanılan bir bitki türüdür. Kansere karşı koruyucu bir etkiye sahip olan ısırgan otu çay olarak da tüketilmektedir. Kullanım şekli, Isırgan otu yaprağının kaynatılarak çay olarak tüketilmesidir.

5) Yeşil çay: Birçok uzmanında tavsiyesiyle yeşil çayın kansere karşı koruyucu bir etkisi olduğu söylenmektedir. Ayrıca vücuttaki yağ dengesini sağladığı için diyetisyenler tarafından da sıkça tavsiye edilmektedir. Yeşil çayı, normal çay demler gibi içmek istediğiniz miktar kadar kullanabilirsiniz.

6) Limon çayı: Limon çayı cilt sağlığı üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir. Ayrıca vücudun dengesi ve metabolizmanın işleyişinde de etkili bir bitki türüdür. Limon çayını günlük tüketim alışkanlığınıza göre kaynatarak kullanabilirsiniz.

7) OOLONG çayı: OOLONG çayı vücudun yağ emilimi ve yağ dengesi üzerinde etkili bir bitki türüdür. Vücut içerisinde yağların öncelikli olarak yakılmasını sağlamaktadır. Son birkaç yıl içerisinde daha yaygın olarak kullanılmaya başlanan OOLONG, demleme yöntemiyle süzülerek tüketilebilir.

8) Mate çayı: Bağışıklık ve dolaşım sistemi üzerinde etkili olan mate çayı, tüketim şekline göre bir bardakta bir kaşık kadar kullanılabilir.

Bitki türlerinden maksimum düzeyde faydalanabilmek için hangi bitkinin, hangi rahatsızlık üzerinde etkili olduğunu bilmek gerekir. Bu nedenle bitki çaylarından doğru şekillerde faydalanarak yarar sağlayabilirsiniz.

Uyarı: Bitkisel çaylar ile ilgili buradaki yazımız bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir teşhis ve tedavi amaçlı değildir. Herhangi bir rahatsızlığınız olduğunda öncelikle doktorunuza danışınız.

BİTKİSEL ÇAYLARIN YAN ETKİLERİNİ ARAŞTIRMADAN VE DOKTORUNUZA DANIŞMADAN KULLANMAYINIZ. KULLANIM MİKTARI ÇOK ÖNEMLİDİR. AŞIRI ALINMASI SAĞLIĞINIZI BOZABİLİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir