Bitki Çayları Zararlı Olabilir Mi?

Yoksa siz de, doğal beslenmeden yana olanlardan mısınız? Siz bitki çaylarını içmeyi çok seviyor olabilirsiniz; ancak hiç düşündünüz mü, her bitkinin çayı olur mu? Zararı dokunabilecek bitki çayları da var mıdır? Böyle birşey olabilir mi? Bitkiler birbirleriyle etkileşebilir, ve pek çok olumsuz durum ile karşılaşma riskiniz ortaya çıkabilir…

Bitkilerin zararları ve faydalarından söz etmeden önce, bitki çaylarını ne şekilde satın alacağımızı bilmeliyiz. Bileşenleri kuvvetli etkiye sahip olmayan bitki çaylarının tercih edilmesi; ve bu bitki çaylarının da mutlaka tavsiye edilen dozlarda alınması gerektiği belirtiliyor. Bitki çayı yapacağınız bitkileri satın alırken, aynı zamanda açıkta satılan bitkilerden satın almak yerine, güvenilir markalar tarafından ambalajlanmış bitki çaylarını poşet olarak satın almanız yada güvenilir aktarlardan temin edilmesi önerilmektedir. Açıkta satılan bir papatya bitkisini, bilmeden, papatya benzeri başka bir bitki ile karıştırarak satın alırsanız, sağlığınız için pek çok olumsuz etkisinin yanında, belki de zararları ile bile karşılaşma riskiniz ortaya çıkacaktır. Bu nedenle, mutlaka güvenilir markaların poşet çaylarını; ve bu poşet çayların da iyi koşullarda saklandığından emin olduklarınızı satın almalısınız.

Kuvvetli biyolojik bileşenlere sahip olan bitkiler arasında yer alan yüksekotu, içeriğindeki dijitoksin maddesi ile, kalp kaslarını yoğun miktarda kasan bir etkiye sahiptir. Bu etkisi ile, bitki çayı olarak kullanıldığında, öldürücü bir etki dahi gösterebilmektedir. Dijitoksin, kullanılabilir seviyede, bitkiden ayrıştırılarak tabletler halinde ilaçlara dönüştürülerek, doktor kontrolünde kullanılması gereken bir bitkidir.

Bu bitkilerin yanısıra, orta etkiye sahip olan bitkiler de bulunmaktadır. Bu bitkilerin kullanımları kısa süreli olarak, belirtilen miktarlarda gerçekleştirilirse herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz; ancak uzun süreli ve yüksek doz kullanımları için, aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Zayıf etkiye sahip olan bitkiler ise, uzun süreli olarak kullanılabilirler; ve herhangi bir sakınca göstermezler. Uzun süreli kullanımları, yüksek biyolojik etki göstermesi nedeniyle vücuda oldukça da faydalı etkiler gösterebilmektedir.

Bitki kullanımı sırasında, aynı zamanda, kullanmanız gereken bitkiyi doğru satın alıp almadığınıza da bakmanız gerekmektedir. Örneğin tıbbi nane kullanmanız gerekiyorsa, su nanesinin size hiç bir faydası bulunmayacaktır. Çünkü tıbbi nane ile su nanesi, birbirlerine her ne kadar yakın özellikler gösterseler ve akraba olsalar da, içerik bakımından aynı etkilere sahip değildirler. Bitki çaylarından etki elde etmek istiyorsanız, mutlaka bu detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir