Bitki Çaylarının Kanıtlanan Faydaları

Hepimiz bitki çaylarının faydalarını biliriz; kahvenin zararlı olduğunu da biliriz bazı durumlarda; ancak yine de bitki çayı kullanımı yerine, kahve kullanımına ağırlık vermeyi severiz. Nedendir ki, bitki çayı yerine kahve içmeyi tercih ederiz? Oysa ki, kahvenin bir anlık uyarıcı etkisi bulunmakta iken; bitki çaylarının etkilerini bir ömürle ölçebilmemiz mümkündür. Bunun için değil midir ki alternatif tıbba olan yöneliş günümüzde bu kadar yoğun ve yaygındır…

Genel olarak Alternatif tıp veya Tamamlayıcı tıp, bilindiği gibi, hastalıklara karşı uygulanan tıbbı yöntemlere destek olarak kullanılan bitkisel tedavi yöntemleridir. Aslında Alternatif tıp adı altında geçmesi pek uygun değildir. Çünkü bitkisel tedavi yöntemleri tıbbın alternatifi olamaz. Ancak uzmanların denetimi altında tedaviye destek olmak için kullanılabilir.

Bitki çaylarını da  bazen çeşitli sağlık sorunlarımızda kullanmaktayız.

Peki neden bitkilerden hastalanmadan önce değil de hastalandıktan sonra yararlanmaya başlayalım? Doğanın bize vermiş olduğu mucize doğal bitkilerden, neden ihtiyaç duyduğumuzda faydalanmaya başlayalım; kahve yerine bitki çayı tüketmek varken? Öyleyse, şöyle diyebilir miyiz? Bitki çaylarını kahve yerine tüketmeyi tercih edersek, anlık değil, uzun süreli bir etki ile donatılırız.

Bitki çaylarının faydaları ise saymakla bitmemektedir. Her bitkinin bir faydasından değil, binlerce faydasından bahsetmektedir bitkisel terapi uzmanları? Biz de bu faydaları az çok bilmekteyiz; ancak bildiğimiz faydalarının yanında, bir de bilmediğimiz faydaları var bitki çaylarının. Ve bu çayların tüketiminin her geçen gün artması; toplumun bilinçlenmesi üzerine, bilimsel olarak kanıtlara dayandırılmak istenen bitkiler, bir kısım araştırmaya tabi tutulmuştur; ve bu araştırmalar sonucunda elde edilen bitkiler, bize, hangi bitkinin neye iyi geldiğine dair bilimsel kanıtlarla sunulmaktadır.

İşte papatya, nane; ve ebegümecinin, bildiğimiz değil; bilmediğimiz faydaları:

Papatya çayının en çok bildiğimiz etkisi, rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisidir. Ancak yapılan bilimsel çalışmalarda, buna dair herhangi bir bilgiye ulaşılmamıştır. Bununla birlikte, papatyanın antimikrobiyal etkisi olduğu ortaya çıkartılmıştır. Bu ise şu anlama gelmektedir: papatyanın, bakterilere karşı gösterdiği bir olumlu etki vardır, ve papatya bir çeşit antibiyotik görevi üstlenmektedir vücudumuzda. Aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını da önleyen papatya çayının, bildiğimiz rahatlatıcı etkisi de, tıbben kanıtlanmamış olsa da, bizim için zararlı olmadığını görmekteyiz; ve damak tadı zevkli olanlara keyifle içebilecekleri bir çay olarak tavsiye edebiliriz.

Nane çayı: genel olarak mide sorunlarına karşı iyi geldiği söylenilen nane çayı, papatya çayında olduğu gibi, bakterilere karşı gelişmiş bir etkiye sahiptir. Ancak nane çayının, papatyadan farklı olarak tümörlere; virüslere ve alerjiye karşı da iyi geldiği, tıbbi olarak kanıtlanmış bilimsel bir gerçek niteliğindedir.

Bitki çayları içerisinde yer alan ebegümecinin de, tansiyonu düşürücü bir etkiye sahip olduğunu kanıtlayan bilim adamları, ebegümecinin, yüksek tansiyon hastalarına, takviye olarak sunulabileceğini belirtmektedirler.

One Comment on “Bitki Çaylarının Kanıtlanan Faydaları”

  1. Papatya çayının idrar yollarını temizleyici etkisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir