Bitkiler ile Doğal Antibiyotik Yapımı

Bitkilerin bir miktar bakteriler ve mantarların üremesini azaltan etkileri bulunur. Fakat ağır bir hastalıkta, absede, ciddi bir enfeksiyonda mutlaka bir doktora gidilmelidir. Bu ev yapımı doğal antibiyotik ise sadece basit soğuk algınlığı, nezle, gripal enfeksiyon gibi antibiyotik kullanılmasını gerektirmeyen durumlarda destek olması açısından hazırlanmaktadır.

Karanfil kullanılır. Karanfil antiseptik ve anti-fungal özelliğinden dolayı çeşitli mantar türlerine karşı etkili olduğu bilinmektedir. Defne yaprağı mikrop üremesine engel olur. Aynı zamanda az miktarda ağrı kesici etkisi de bulunmaktadır.

Malzemeler:

– Dövülmüş karanfil

– 2 parmak ucu taze zencefil yoksa toz zencefil veya kök zencefil

– 3 dal taze sarımsak veya 2 diş sarımsak

– 1 adet limon

– 1 küçük defne yaprağı

– Küçük Kavanoz

doğal antibiyotik

Yapımı: 1 veya 1,5 tatlı kaşığı toz zencefil havana koyulur. Üzerine 1 adet defne yaprağı parçalanıp eklenir. 3 adet karanfil ve sarımsakta eklendikten sonra bunlar havanda iyice dövülür. Dövdükten sonra limonla karıştırılıp macun haline getirilir.

Karanfili sayarak koyunuz fazla miktarı toksiktir. Karanfil ve defne yaprağının fazlası vücut için zehirli olur. Verilen miktar geçilmemelidir.

Bu ölçüler 1 günlük kullanıma uygun olarak verilmiştir. Sabah Öğle Akşam yaklaşık yarım tatlı kaşığı 6-8 saatte bir kullanılır. Sabah aldıktan sonra geri kalan buzdolabında saklanır. Küçük bir kabın içinde ağzı kapalı olarak saklayın. Zencefilden dolayı tadı biraz acı olacaktır.

Ev yapımı doğal antibiyotik geçmişte Dr. Ender Saraç’ın programında anlattığı bir tariftir.

UYARI

Bu konu bilgilendirme amacı ile verilmiştir. Hastalıklarınızın teşhis ve tedavisi tıp hekimlerine başvurunuz. Karışımın içeriğindeki bitkilerden birine karşı alerjiniz varsa veya bir tedavi alıyor kullanmamanız gereken bir durum söz konusu ise bu karışımı kullanmayınız. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmamalıdır.

doğal antibiyotik

2 Comments on “Bitkiler ile Doğal Antibiyotik Yapımı”

  1. Faranjiti olanlar, sinüziti olanlar, sık üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalananlar bu karışım şikayetlerinizin azalmasına destek sağlamak amacı ile kullanılır.

  2. Uz.Dr. Ender SARAÇ
    Adres: Yasemin Sok. No: 9 34330 – 1. LEVENT – İSTANBUL Tel: 212 283 10 80

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir