Bitkisel Çay Nasıl Hazırlanır? Bitkisel Çay Nasıl Yapılır?

Bitkisel çayları geçmişte olduğu gibi günümüzde de bazen tercih ediyoruz. Peki tıbbi bitkisel çaylar nasıl hazırlanır, bitki çayları nasıl yapılır, nasıl demlenir, bitki çayı nasıl alınır bu konuda bilgi sahibi misiniz bugün ki konumuzda bitkisel çaylar nasıl hazırlanır konusu hakkında sizlere bilgi vermek, tıbbi bitkisel çay hazırlamak bitkiden bir miktar al suya at kaynat şeklinde değildir. Öncelikle kullanılacak bitkinin özelliklerini ve yan etkilerini bilmek çok önemlidir ve bitkiyi satın alırken istenilen bitkinin doğru olup olmadığına dikkat etmek lazım. Aldığımız bitki uygun zamanda mı toplanmış, temiz mi, raf ömrünü doldurmuş mu, küf taşıyıp taşımadığı bunları çok iyi bilmemiz lazım. Bitkisel çayların ortalama olarak 18 ay gibi bir raf ömrü bulunur. Bu nedenle satıcıdan bunu öğrenmemiz lazım, taze olanını tercih etmemiz gerekir. Ayrıca bitkisel çayların kurutma yöntemleri de önemlidir. Eğer içeriğindeki maddelerin yok olmamasını istiyorsak kurutma koşullarının uygun olması gerekir. Örneğin kökler güneşte kurutulurken, eğer bir bitkinin kökünden faydalanacaksak o bitkinin kökün güneşte kurutulması lazım eğer çiçeklerinden faydalanacağımız bir bitkiyse bu çiçeklerin gölgede ve rüzgarlı bir yerde kurutulmuş olması gerekir. Bitkisel çayların içeriğindeki maddeler için kurutma koşulları önemlidir.

Bitki Çayı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir, Bitki Çayları, Bitki Çayları Nasıl Hazırlanır, Bitkisel Çay Nasıl Hazırlanır, Bitkisel Çay Nasıl Yapılır, Bitkisel çaylar, Bitkisel Çaylar Nasıl Demlenir, Bitkisel Çaylar Nasıl Hazırlanır, Bitkisel Çaylar Nasıl Yapılır, Bitkisel Çayların Yan Etkileri

Bitkisel Çay Nasıl Hazırlanır?  Bitkisel Çay Nasıl Yapılır?

Bitkisel çayları hazırlarken kullanacağımız suyun klor oranı düşük su olmasına özen göstermeliyiz. Bunun için pet şişelerdeki sular kullanılabilir. Bitki çayı hazırlarken kaynamış suyu 1-2 dakika beklettikten sonra hazırladığımız çay karışımının üzerine ilave ederek kuru bitkiler için 7-8 dakika, taze bitkiler için ise 2-3 dakika demlemeye bırakmalıyız. Daha sonra bitkiler süzülerek çay içilebilir. Bitki çaylarının rengi genelde berraktır. Fakat bu berraklık kullanılan bitkinin çeşidine göre de değişir. Rengi de açık sarıdan, yeşile, koyu yeşile doğru değişimler gösterir. Bitki çayları hazırlarken diğer önemli bir husus ise bitki çaylarının kaynatılmaması gerektiğidir. Kuru veya taze bitkiler kaynatıldığında besin değerlerini yitirirler.

Bitki Çayı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bitki çayı alırken bitkinin satışa sunuluş şekli ve ambalajı dikkat edilmesi gereken bir husustur. Açıkta satılan bitki çayları tozu topladığı gibi bayatlaması da hızlı olur. Bu tür çayların etkisi düşük olur.

Zencefil, tarçın gibi kök bitkilerden çay hazırlarken bunları 5 dakika kaynatıp ondan sonra süzüp içmeliyiz. Kök bitkilerin çayın içinde fazla kalması çayı acı yapar. Çayın tadını bozar.

Bitkisel çayları tanıdığımız aktarlardan almakta fayda vardır.

Yaş bitkilerin çay olarak hazırlanması pek önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir