Bitkisel Çaylar

Adaçayı Bitkisel Çayı :(Salvia Officinalis)

Adaçayının  90 kadar türü vardır. Adaçayı ne kadar kullanılmalı sıcak suyu bardağın içine koyup adaçayını içine atıp ağzını kapatacağız. Uçucu yağlar ağzı açıkken uçup gider. Kaynatılmamalı

Bitkisel çaylar içinde ismini çok kez duyduğumuz adaçayı boğaz ve burun rahatsızlıklarında antiseptik, bademcik iltihaplanmasını önleyici, kuvvet verici, uyarıcı, gaz söktürücü, hazmı kolaylaştırıcı olarak kullanılır.

Tüm bedeni güçlendirir. Kan temizleyici etkisi vardır. Solunum organlarını ve mideyi balgamsı salgılardan temizler, iştaj açıcıdır. Mide bulantısını keser. İdrar ve ter söktürür. Göğsü yumuşatır. Dişet iltihaplarını giderir.

Kullanım Önerisi; 1 süzen poşet çay yada 1 tutam adaçayı kaynar suyun içine konulup, fincan ağzı kapalı olarak 3-4 dk.beklenir.

Adaçayı bazı bünyelerde kan basıncını yükseltici etkiye sahip olduğundan ve mideyi zorlamamak için aşırıya kaçmamak doğru olur.  Günde 2-3 çay fincanı içilir. Günde 3 kahve fincanından fazla içilmemelidir.

Uyarılar: Anne adaylarının kullanması tavsiye edilmez.

Anason Bitkisel Çayı:(PimpinellaAnisum)

Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. İdrarı artırır. Kusmaları ve ishali keser. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Anne sütünü artırır. Sinirleri yatıştırır. Migren ağrılarını keser. Uyku verir. Kalbi kuvvetlendirir. Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar. Cinsel arzuları kamçılar. Astım, nefes darlığı ve bronşitte görülen şikayetleri giderir.

Anasın Bitkisel Çayı İştah açıcı, gaz söktürücü, uyku verici, öksürük kesici olarak kullanılır.

Kullanım Önerisi : 1 süzen poşet çay yada 1 tutam adaçayı kaynar suyun içine konulup, fincan ağzı kapalı olarak 3-4 dk. beklenir.

Uyarılar: Çok nadir olarak anetol alerji yapabilir. Anetol alerjisi olanlar kullanmamalıdır.

Böğürtlen Meyvesi ve Böğürtlen Çayı:

Yabani bir meyve olan böğürtlen artık ıslah edilerek de yetiştiriliyor. Böğürtlenin en belirgin özelliği antioksidan bir meyve olmasıdır. Bu özelliği ile hücre ölümleri daha geç gerçekleşiyor. Böğürtlen hem yaprağı hemde meyvesi faydalı olan bir meyve, böğürtlen suyu ishalleri geçirmede oldukça etkili, böğürtlen yaprağından yapılan çay ağız yaralarına iyi geliyor, Ağustos ayına kadar yaylalarda, kırlarda, ormanlık alanlarda bolca görülen böğürtleni toplayıp yiyebiliriz.

Diğer bitkiler ve meyveler gibi böğürtlen içinde mucizevi bir meyve diyebiliriz. İçinde çok fazla C vitamini olan böğürtlen genç kalmak ve bunun yanında kadınları güzelleştiren bir meyvedir. Özsuyundaki asitler, mineraller ve vitaminler birçok işleve sahip.

Çörek Otu: (Nigella Sativa)

İştah açar, Vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını söker. Koklanacak olursa baş ağrısını keser. Nezle ve sara hastalığında tütsü yapılır. Suyu ile sivilcelere pansuman yapılır.

Ekinezya: (Echinacea Sp:)

İnterferon üretimini destekleyerek vücudun savunma sistemini güçlendirir.
Üst solunum yolları enfeksiyonlarını tedavisine yardımcı olur.
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici
Allerjik reaksiyonları önler. Romatizma ve atrit rahatsızlıklarında uygulanan tedaviye destek verir. Yapılan araştırmalarda ekinezyanın akyuvar sayısında artışa neden olduğu tespit edilmiştir.

Kullanım Önerisi: 1 süzen çay poşeti bir fincana konulup üzerine kaynar su eklenir, fincanın ağzı kapatılarak 3-4 dk. beklenir.  Günde 2 çay fincanı içilir.

Uyarılar: Ekinezyanın uzun süre tüketilmemesi önerilir. Hamile bayanların tüketmesi önerilmez. Herhangi bir rahatsızlığı olanlar bitkisel çaylar almadan önce muhakkak doktorlarına danışmalıdırlar.

Enginar Yaprağı Bitkisel Çayı

Karaciğer ve safra kesesenin çalışmasını hızlandırıcı , kandaki yağ ve kolesterol seviyesini düşürücü etkileri bulunmaktadır. İştah açıcı, idrar ve safra sökücü olarak kullanılabilir.

Kullanım Önerisi: 1 süzen çay poşeti bir fincana konulup üzerine kaynar su eklenir, fincanın ağzı kapatılarak 3-4 dk. beklenir.  Günde 2-3 çay fincanı içilir.

Meyve Çayı:

2 mandalina, 1 büyük elma ve 1 portakalın kabuklarını porselen bir demliğe doldurup üzerine karanfil ve tarçın ekledim. 15-20 dakika demlendikten sonra tadı çok güzel oluyor…

BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİREN ÇAY TARİFİ:

1 elma, 1 portakal, yarım limon dilimlenir 1 litre suda kaynatılır. Ateşi kapatınca 2  poşet ısırgan çayı, 2 yemek kaşığı ıhlamur,  2 yemek kaşığı kuşburnu, 1 kök zencefil, 1 çubuk tarçın, 2 karanfil ile 10 dakika demlenir süzüp içilir. 1 çay kaşığı bal eklenir.

KİŞNİŞ: Gaz söktürücü, sindirimi kolaylaştırıcı, iştah açıcı, idrar söktürücü, spazm çözücü özelliği vardır. Dolaşım bozukluğu, halsizlik, kronik öksürük, astım ve nefes darlığı için çok faydalıdır.

Kişniş Çayı: Bir çay kaşığı dövülmüş kişniç bir çay bardağı kaynar su içerisinde 4-5 dakika demnlendirilip süzülür. Daha falza içilmesi dalgınlık ve sarhoşluk yapacağı için, bir çay bardağından falza içilmemelidir.

Hodanotu: İltihaplanmayı azalttığı için boğaz ağrılarına, bronşit ve öksürüğe karşı kullanılır. İdrar ve balgam söktürücüdür. Anne sütünü artırıcı özelliği vardır.

Papatya Çayı: Sakinleştirici, kan dolaşımını destekleyici, gaz ve safra söktürücü, ağrı kesici özelliği vardır. Asabiyet ,uykusuzluk, baş ağrısı, mide ve spazmları, üst solunum yollarındaki tahriş ve iltihaplanmalara karşı etkilidir.

Papatya çayı 1-2 tatlı kaığı dolusu çiçek , bir bardak kaynar su içerisinde 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak yeterlidir. Papatya çayı ile göz banyosu yapılmamalıdır. Konjoktivite yol açabilir.

Karanfil Çayı: Karanfili dövün kaynar suyun içine atın. Karanfil çayı 5-10 karanfili havanda dövün. Sigarayı bırakmak ve sigaranın zararlı etkileri azaltmak için sıcak suda bekletin üzerini kapatın. 5-10 dakika arası demlensin.

Hangi bitki çayları hamileler için, emziren anneler ve küçük çocuklar için sakıncalıdır. Baharatların bile büyük bir kısmı  östrojenik baharatlar bile fazla kullanılırsa düşüğe neden olabilir. İlk 3 ay hamileler çok dikkatli olmalıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir