Bitkisel Yağların Yararları

Bitkisel ürünler kadar bitkilerden elde edilen yağlarında önemli özellikleri bulunmaktadır. Bu ürünler hoş kokuları ile kozmetik sektörü içerisinde yer aldığı kadar sağlık sektöründe de kullanılmaktadır. Bazı bitkisel yağlar ve genel özellikleri şu şekilde sıralanabilir.

Lavanta yağı: Bugün bitkisel yağlar içerisinde en bilineni ve en değerli olanı lavantadan elde edilen lavanta yağıdır. Lavanta yağı çok az kullanımıyla bile çok büyük yararlar sağlamaktadır. Kozmetik sektöründe birçok ürün içerisinde yer alan lavanta yağı, güzellik kadar hoş kokusuyla da etkilidir. Lavanta yağı ayrıca temizlik sektörü içerisinde de kullanılmaktadır.

Lavanta yağının nemlendirici bir etkisi bulunmaktadır. Cildin doğal güzelliğine ve tazeliğini korumanıza yardımcı olur. Lavanta yağının koku giderici etkisi de bulunmaktadır. Bugün kullanmış olduğunuz kimyasal deodorantlardan çok daha etkili olmaktadır. Lavanta yağı, soğuklara karşı cildi koruyucu etkiye sahiptir. Aynı zamanda güneşin zararlı etkilerinden korunmak için güneş kremleri içerisinde de yer alır. Hoş kokusuyla etkili olan lavanta, kullanıldığı ortamın mikroplardan arındırılmasını sağlar.

Bitkisel yağlar arasında etkili olan bir diğer ürün ise nane yağıdır.

Nane yağı: Kuru ya da yaş olarak kullanılan nanenin faydalarını bilmeyenimiz yoktur. Nane ile yemeklerinizi tatlandırabileceğiniz gibi aynı zamanda nane yağı ile doğal sağlığa da kavuşabilirsiniz. Nane yağı hıçkırık sorunları üzerinde tedavi edici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda dinlendirici özelliği sayesinde bölgesel ağrıların giderilmesini sağlar. Nane kadar nane yağıda kötü ağız kokularını engeller. Zayıflamak isteyenler ve fazla kilolarından şikayetçi olanlar, yine nane yağının iştah kesici özelliğinden faydalanabilirler.

Cilt üzerinde meydana gelen kırışıklıklar ve kurumalar, nane yağı ile giderilebilir ya da oluşumu öncesinde engellenebilir. Yukarıda nane yağının dinlendirici özelliğinden bahsetmiştik, nane yağı halsizlik sorunu olanlara enerji verici bir etkiye sahiptir. Mide rahatsızlıklarını önlemede de oldukça etkilidir.

Karanfil yağı: Karanfil yağı, yüzyıllar boyunca birçok sağlık sorunun tedavi edilmesinde kullanılan bir bitki türüdür. Özellikle bölgesel ağrılar, kas gerilmeleri ve kas ağrılarında etkilidir. İyi bir ağrı kesici olduğu bilinen karanfil yağı, aynı zamanda zararlı bakterilere karşı öldürücü bir etkiye sahiptir. Cilt kurulukları, dökülmeler ve egzema gibi sorunlarda yine karanfil yağından faydalanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir