Bitlenme Nasıl Önlenir, Bitlenmenin Nedenleri ve Tedavisi

Bitlenme Nasıl Önlenir?

Bitlenme nasıl tedavi edilir. Bitlenmede en önemlisi hastalığın teşhis edildiği andan itibaren tedavini mutlaka bütün aileye uygulanması lazım. Aynı ev içinde yaşayan tüm herkesin tedaviye alınması lazım. Bunun dışında bir takım önlemlerinde alınması lazım örneğin kişisel eşyalar saç fırçaları, tokalar, kıyafetler, kıyafetlerin özellikle dikiş yerlerine yerleşir. Tüylü olan eşyalar, çocuklar için oyuncaklarda önemlidir. Oyuncaklara da yerleşebilirler. Bütün bunların temizliğinin yapılması gerekir. Btün eşyaları elden geçirmek lazım. Bütün evin güçlü bir elektrik süpürgesi ile süpürülmesi temizlenmesi önerilir. Bu koşullara dikkat ettiğinizde bitler ile baş edilebilir. Bit ile uzun süre mücadele edenler vardır. Mutlaka çevre kontrolü gerekir. Okul, iş yeride bunlar içindedir. Mutlaka bir kaynak vardır. Sonbahar ve kış ayları bitin çok görüldüğü bir mevsimdir. Çok çabuk yayılır.

Bit İçin Ne Yapılmalı, Bit Nasıl Bulaşır, Bit Nasıl Geçer, Bit Nasıl Oluşur, Bit Nasıl Temizlenir, Bit Neye Benzer, Bit Tedavisi Nasıl Yapılır, Bitlenme Nasıl Anlaşılır, Bitlenme Nasıl Önlenir, Bitlenme Nedenleri

Bitlenme Nedenleri, Bit Neye Benzer?

Bit temiz saçları sever. Bit genel olarak 6 bacaklı saça yapışan bir parazittir çok küçktür. Birbirinden farklı yapılarda olabiliyorlar.  Belirli aralıklar ile kan emen, yaklaşık 2-3 saatte bir kan ihtiyacı olur. Kafasının insan derisinin içine sokarak oradann kan emerek kendini besleyen parazit bir asalaktır. İnsan vücudunda en çok yerleştiği yerler saçlı deri, bazen gövdeye yerleşir, bazen de genital bölgeye yerleşir. Açık havada yaşama şansları çok düşüktür. Bitin kendisi açık havada 2-3 gün yaşayabilir. Sirkeleri ise birkaç hafta yaşayabilir. Bitlerin saça yerleştiklerinde yumurtaya sirke denir. Bitin yumurtasıdır. Sirke saç teline yapışıktır onu kepekten ayıran nokta ise sirkeler ne yapılırsa yapılsın saçtan ayrılmazlar. Eliniz ile çekseniz dahi onu oradan ayıramazsınız.

Bit Nasıl Tedavi Edilir?

Bitlenme Tedavisi

Bit tedavisinde permetrin kullanılır. Bu bitin bir şekilde ölmesine neden olan hatta yumurtanında ölümüne neden olan bir ilaçtır. Saç bitleri için genellikle saç kremi şeklindedirler. Belli miktarda belli bir süre uygulamak gerekir. Vücut bitleri için çamaşırların 55 derecenin üzerinde 5 dakika kaynatılması yeterlidir. Aynı şekilde şapka v.s içinde 55 derece üzeri gerekir.  Vücut kılları ve genital bölge kıllarınada yayılır. Erkek hastalarda tüm tüylerin kesilmesi önerilir. Şampuan bile kullanımadan vücut kılları ve genital bölge kılları kesildiğinde zaten bit yaşayacak ortam olmadığından vücuttan ayrılıyor.

Uyarı: Bitlenme söz konusu ise bir Cilt hastalıkları uzmanına görünmeniz gerekir. Kendi kendinize teşhis ve tedavi yollarına başvurmayınız. Gelişi güzel kulaktan duyma ilaçlar kesinlikle kullanmayınız. İlaçların ciddi yan etkileri olabileceğini unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir