Böbrek Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Böbrek sağlığı için nelere dikkat edilmelidir? Yazımızda sık sorulan bu soruya önemli ve yararlı cevaplar bulacaksınız. Vücudumuz doğası gereği yaşlandıkça su kaybı daha fazla olacaktır. Aslında temel olarak yaşlanmamızın temel sebebi de vücudun su kaybetmesidir. Vücutta ani olarak su kaybının önlenebilmesi ve kan dolaşımının sağlıklı bir biçimde devam edebilmesi için vücut ani çıkışlara engel olacaktır. Bu aşamada böbreklerde de idrar çıkışı duracaktır.

Dikkatle incelendiğinde yaz aylarında sık görülen sorunlardan biriside ishal vakalarıdır. Bu rahatsızlık çoğunlukla çocuklarda görülmekte olup vücudun yeterince sıvı alamadığı durumlarda böbrek yetmezliğine neden olmaktadır. Bu şekilde oluşan rahatsızlık çocuklara oranla yaşlılarda daha fazla etkili olmaktadır. Yaşlılarda etkili olmasını bunama sorununa da bağlayabiliriz.

Vücut yeterince su alamaması durumunda kanda aşırı miktarda tuz artışına neden olacaktır. Bu durum beynin bazı kısımlarının zarar görmesine neden olmaktadır. Vücut barındırmış olduğu su miktarının %1’lik kısmını dahi kaybettiğinde susuzluk yaşayacak ve su ihtiyacı duyacaktır. Bu oran %10’a ulaştığında ise bilinç kaybı ortaya çıkacaktır. Bu etkide hayati derecede önemli sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Peki, böbrek sağlığı için unutulmaması gereken öneriler nelerdir?

*Tüketilen gıdalara dikkat edilmelidir. Kuru üzüm, muz ve portakal gibi meyvelerde bulunan potasyum tuzu vücutta aşırı miktarda biriktiğinde kaslarda güçsüzlük, felç ve kalp krizi gibi sorunlara neden olabilir. Böbrek rahatsızlığı bulunanların özellikle bu duruma dikkat etmesi gerekmektedir. Böbrekler eğer yeteri kadar çalışmaz ise kansızlık, kalsiyum eksikliği, kemiklerde direnç kaybı ve kırıklar meydana gelebilir.

*Böbrek rahatsızlığı yaşayan ya da yaşamayan kişiler, böbreklerinin iyi çalışmaması durumunda dahi rahatlıkla yaşamını devam ettirebilir. Ancak bu durumun geçerli olabilmesi için tedavi ve hastanın uygun koşullara sahip olması gerekmektedir. Ayrıca şeker ve yüksek tansiyon sorunu bulunan kişiler böbrekleri konusunda daha hassas olmalıdır.

*Diyaliz hastaları özellikle tedavi sırasında 2 diyaliz arasında 2.5 kg’dan fazla kilo almamalıdır.

Böbrek Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler?

Böbreklerin korunabilmesi için nelere dikkat edilmelidir?

*Siyah çay ve kahve aşırı miktarda tüketilmemeli,

*Bol miktarda su içilmeli,

*Tuz, yemeklerde az miktarda kullanılmalı mümkünse yemek pişirildikten sonra tuz kullanılmamalı,

*Yeterli ve gerektiği kadarıyla kalsiyum alınmalı,

*Siyah çay yerine mümkün olduğunca bitkisel çaylar tercih edilmeli,

*Alkol ve sigaradan uzak durulmalı,

*Hayvansal yağ tüketimi sınırlandırılmalı,

*Vücudun ideal kilosuna sahip olunmalı, ani kilo kayıplarına dikkat edilmelidir.

Yukarıda yer alan uyarı ve önerilere dikkat edildiğinde böbrekleriniz sizinle birlikte uzun yıllar boyunca sağlıklı bir biçimde yaşayacaktır.

Aranan kelimeler: Böbrek Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz, Böbrek Sağlığı İçin Ne Yapmalıyız, Böbrek Sağlığı İçin Neler Yapılmalıdır, Böbrek Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz Maddeler Halinde, Böbrek Sağlığı Nasıl Korunur, Böbrek Sağlığı Nasıl Olur, Böbrek Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

 

12 Comments on “Böbrek Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?”

  1. Size Çok Tşk Ederim Sizin Sayenizde Ödevimi Yaptım Tşk.

  2. Ödevimi yaptım teşekkür ederim beni bir fen öğretmeni gazabından kurtardınız.

  3. Böbrek sağlığı için idrarınızı tutmayınız. Su içmek çok önemli idrarın rengi, berrak ve saman sarısı olmalı, idrarın rengi hastalıklardan ya da fizyolojik nedenlerden dolayı koyulaşır. Az su içmek, vitamin hapları, pancar, böğürtlen gibi yiyeceklerde idrarın rengini değiştirir.

    Başta böbrek ve idrar yolları olmak üzere karaciğer hastalıkları, kan hastalıkları ve metabolizma hastalıklarında da idrar rengi değişir.

  4. ödevimi yaptım yoksa dayak yiyecektim ohhhhhhh teşekkürler sağolun varolun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir