Böbrek Sağlığı Neden Önemlidir?

Böbrek Sağlığı Niçin önemlidir? Böbrek sağlığını koruyabilmek için nelere dikkat edilmelidir. Yazımız da bu iki sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Böbrekler, vücudun gizli kahramanları olarak görülebilir. Aslında şu gerçek unutulmamalıdır. Vücutta yer alan her organ birbirini tamamlayıcı özelliğe sahiptir. Bu organlardan herhangi birinin zaman içerisinde deforme olması, zarara uğraması ya da kullanılmaz duruma gelmesi nedeniyle insan hayatı tehlikeye girebilir.

İnsan yaşlanma evresine girdiğinde vücudu hızla su kaybetmeye başlayacaktır. Bu durum, normal şartlar altında garip karşılansa da yaşlanmanın bir gereği olarak görülebilir. Vücuttan zaman içerisinde kan dolaşımının etkilenmemesi için, su çıkışları yavaş, yavaş ve belirli bir seyirde ilerlemektedir. Bu sırada böbrekler, idrar çıkışını durdurarak, vücutta kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesine yardımcı olmaktadır. Bu anlamda verilebilecek en iyi örnek, yaz aylarında özellikle çocukların sık karşılaştığı sorunlardan birisi olan ishal vakalarıdır. Bu gibi durumlarda yeterli sıvı alınamaması durumunda, idrar çıkışı duracaktır.

Bu durum, böbrek yetmezliği olarak tanımlanmaktadır. Bu durum ile sıkça yaşlılarda da karşılaşan uzmanlar, zaman, zaman yaşlıların ishal vakalarını bu durum ile bağdaştırmaktadır. Yaşlılarda sık karşılaşılan bunama sorunları ile böbrek yetmezliğinin ilişkisi yine burada ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda sık ve sürekli su tüketimi oluşabilecek sorunları önlemede oldukça önemlidir.

Vücutta su kaybının başlaması ve vücudun %1’lik su kaybı yaşamasıyla birlikte su ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Vücudun %10’luk bir sıvı kaybında ise bilinç kaybı, kısmı geçici felç gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Hatta bu gibi durumlarda bazı bireylerin hayatını kaybettiği de görülmüştür. Bu anlamda hava sıcaklıklarının 28 derece ve üzeri çıktığı durumlarda, özellikle yaşlılar ve çocuklarda su tüketimi artırılmalıdır.

Bazı gıdaların tüketimi, vücut sağlığının korunabilmesi için önemli olsa da aşırı tüketim sonrasında çeşitli rahatsızlıklar ile karşılaşılabilir. Örneğin, kuru üzüm, muz ve portakal gibi gıdaların aşırı tüketimi, içeriğinde bulunan potasyum tuzu nedeniyle kas güçsüzlüğü, felç ve kalp krizi gibi sorunlara neden olabilir. Böbrek hastalarının sık takip etmesi gereken bir durum olan potasyum tuzu, aşırı yükseldiği durumlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olacaktır.

Böbreklerin görevini yerine yeteri kadar getirememesi durumunda ise kansızlık, kalsiyum eksikliği, kemik direncinin azalması ve diğer kemik sorunları görülebilir. Uygun ve doğru tedavi yöntemleri ile kişiler bu gibi sorunları kolaylıkla atlatabilir.

One Comment on “Böbrek Sağlığı Neden Önemlidir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir