Böbrek Taşı Nasıl Kırılır? Böbrek Taşı Kırma Yöntemleri

Günümüzde birçok kişinin ortak problemlerinden birisi olan Böbrek taşı, ağrılı ve sancılı bir dönemin geçirilmesine neden olmaktadır. Geçmişe oranla gelişen tıp ve alternatif yöntemler, böbrek taşı tedavisini daha da kolaylaştırmıştır. Bugün böbrek taşı tedavisinde böbrek taşının kırılması, farklı cerrahi operasyonlar ile kolaylıkla çözümlenebilmektedir.

Öncelikle böbrek taşının büyüklüğü ve etki derecesi belirlenmektedir. Eğer taşın büyüklüğü 4 mm’den az ve etki derecesi düşük ise bol su tüketimi ile taşın idrar yoluyla atılması sağlanır ancak şiddetli bir ağrı yaratıyor ve büyüklük belirtilen değerden fazla ise böbrek taşının kırılması gerekir.

Böbrek Taşı Nasıl Kırılır, Böbrek Taşı Kırma Yöntemleri, Böbrek Taşı Nasıl Kırılır Video, Böbrek Taşları Tedavisi, Böbrek Taşları Nasıl Düşer, Böbrek Taşları Nasıl Tedavi Edilir

Böbrek taşı nasıl kırılır?

Böbrek taşı, Ureteroskopi, Litotripsi, Ultrasonik Litotripsi, Elektrohidrolik Litotripsi ve ESWL adı verilen yöntemler ile kırılmaktadır. Bu yöntemler, cerrahi operasyonlar, ses dalgaları ya da şok dalgaları ile uygulanabilir.

Böbrek Taşları Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek taşı kırma yöntemleri

Böbrek taşı kırma yöntemleri, belirlenen etki derecesi ve büyüklüğüne göre uygulanmaktadır. Böbrek taşının kırılmasında kullanılan yöntemlerden bazıları şunlardır.

Böbrek Taşı Nasıl Kırılır, Böbrek Taşı Kırma Yöntemleri, Böbrek Taşı Nasıl Kırılır Video, Böbrek Taşları Tedavisi, Böbrek Taşları Nasıl Düşer, Böbrek Taşları Nasıl Tedavi Edilir

Ureteroskopi: Bu yöntem genellikle küçük taşların çıkarılmasında kullanılmaktadır. Herhangi bir cerrahi işlen uygulanmayıp, lokal ve genel anestezi kullanılmaktadır. Fiteroptik bir alet yardımıyla mesaneye girildikten sonra taş tespit edilir ve özel bir alet yardımıyla çıkarılır ya da lazer yöntemiyle kırılır.

Litotripsi: Litotripsi yönteminde şok ve ses dalgaları yardımıyla taş toz haline getirilerek yok edilmektedir. Bu yöntem gelişen tıpla birlikte daha yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Geçmişte taşları 2-3 parçaya bölebilen litotripterler bugün taşların toz haline getirilerek kırılmasını sağlamaktadır. Bu yöntemde genellikle lokal ve genel anestezi kullanılmaktadır.

Ultrasonik Litotripsi: Hastada spinal anestezi kullanılır ve taşa yüksek frekanslı ultrasonik dalgalar verilmektedir.

Elektrohidrolik Litotripsi: Genel anestezi kullanılan hastada elektrik yardımıyla üretilen dalgalar kullanılmaktadır. Taş, toz haline getirilerek yok edilir.

ESWL yöntemi ile böbrek taşı kırılması: Bugün en çok kullanılan yöntemlerden birisi olan ESWL yönteminde yeri belirlenen taşa odaklanan şok dalgaları kullanılmaktadır. Bu yöntem ile taş tamamen toz haline getirilip vücuttan uzaklaştırılır. ESWL yöntemi şu şekilde uygulanmaktadır.

Hastaya sakinleştirici ya da anestezi uygulandıktan sonra hasta, su dolu bir tank üzerine kurulmuş sedyeye yatırılmaktadır. Röntgen ışınları yardımıyla belirlenen taş üzerine şok dalgaları ile bombardıman yapılarak taşın tamamen toz olması sağlanır. Zararsız ve ağrısız bir yöntem olup, hastaların çok küçük kısmında genel anesteziye ihtiyaç duyulmaktadır.

Flexible Üreteroskopi: Bu yöntem ESWL yöntemi içerisinde yer alıp, ESWL yönteminin uygun olmadığı durumlarda uygulanmaktadır. Bu yöntemde tedavi şu şekilde uygulanmaktadır.

Hastanın idrar yaptığı bölgeden girilerek, idrar kesesi ve böbrek idrar kanallarına ulaşılır. Buradan böbreğin alt kısmına inilir. Burada lazer yöntemi ile kırılan taşlar toplanarak temizlenir. Ağrısız bir yöntem olup hasta yalnızca bir gün istirahat etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir