Böbrek Taşları Nasıl Oluşur, Nasıl Düşürülür, Tedavi Yolları Nelerdir?

Böbrek Taşları Nasıl Düşürülür? 

Böbrek taşı nedir? Böbrek taşı nasıl oluşur?

Böbrek taşı böbreklerin içerisinde bazı maddelerin taşınması ile ortaya çıkan maddelere verilen addır. Böbrek taşlarının büyük bir bölümünü kalsiyum oksalat taşları oluşturmaktadır. Ancak bazı böbrek taşları, kalsiyum fosfat, ürik asit ya da kimyasal maddelerin etkisinde oluşabilir. Böbreklerde oluşan bu taşlar zamanla düşebildiği gibi, büyüyebilir ya da böbreklerden üreterlere düşebilir.

Böbrek Taşı Kimlerde Görülür, Böbrek Taşları Ve Tedavisi, Böbrek Taşları Tedavi Yönteml Eri, Böbrek Taşı Tedavisi Nedir, Böbrek Taşı Nasıl Oluşur, Böbrek Taşı Nasıl Kırılır, Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür, Böbrek Taşı Nasıl Kırılır

Böbrek taşı kimlerde görülür?

Böbrek taşı, kadınlara göre erkeklerde daha fazla görülmektedir. Böbrek taşı oluşumu ırk ya da benzeri farklılıklara bağlı değildir. Her şart ve mevsim altında oluşabilir. Ancak sıcak mevsimlerde böbrek taşı oluşumunun daha fazla olduğu görülmüştür. Diyet yapan kişilerde taş olumu daha fazla olmakla birlikte bazı hastalarda birebir etken diyettir.

Böbrek taşının kimlerde oluştuğu net olarak söylenememektedir. Birçok kimyasal etmen nedeniyle böbrek taşlarının oluşması her kişide farklı şekillerde görülebilir. Ancak vücudu normale göre daha fazla su kaybeden kişilerde böbrek taşı oluşumu daha fazla olacaktır. Bunun temel sebebi idrarın daha yoğun bir şekilde kristallenmesidir. Bu nedenle sıvı alımı böbrek taşları oluşumunu önlemede etkilidir.

Böbrek taşı ne gibi etkilere neden olur?

Böbrek taşı nedeniyle böbreklerde çok ciddi ağrılar olabildiği gibi daha kısa ve az sancılarda görülebilir. Böbrek taşının üretere düşmesi daha sancılı ağrılara neden olmaktadır. Ancak hangi taşın daha fazla ya da az ağrıya neden olabileceği bilinmemektedir. Ağrılar geçici olabilir.

Böbrek taşı tedavisi hakkında.

Böbrek taşı tedavisi ve tedavi yolları nelerdir?

Genellikle birçok böbrek taşı kendiliğinden düşmektedir. Boyutu küçük olan böbrek taşlarında tedavi yollarına başvurmak yerine kendiliğinden düşmesi beklenmelidir. Böbrek taşı tedavilerinde taşın yeri ve boyutu tedavinin şekli üzerinde belirleyici etkiye sahiptir. Böbrek taşının düşürülmesi ya da tedavisinde çeşitli cerrahi yollara başvurulabilir.

Taş Kırma Makinesi:

Bu tedavi şeklinde şok dalgaları kullanılmaktadır. Vücut dışından bir sıvı içerisinden geçirilen dalgalar, taşın üzerine uygulanarak taşın kırılmasını sağlamaktadır. Vücut zarar görmeden ufak parçalar halinde bu taşı atabilmektedir.

Üreteroskopi:

Bu yöntemde taş parçalanır ya da direk çıkarılır.

Açık cerrahi yöntemi ile düşürme:

Günümüzde diğer yöntemlere göre artık açık cerrahi daha az kullanılmaktadır. Eğer size açık cerrahi önerilmiş ise bunun nedenlerini hekiminize sorabilirsiniz.

Böbrek taşı düşürülmesinde çeşitli bitkisel öneriler:

Ardıç Taneleri: Ardıç taneleri böbreklerin daha faal bir biçimde çalışmasını sağlayarak idrar ve safra kesesi içerisinde bulunan bakterilerin yok edilmesini sağlar.

Mısır Püskülü: Mısır püskülünden hazırlayacağınız çay ile böbrek iltihaplarını giderebilir, taş oluşumuna neden olan rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz.

Limon Suyu: Önerilen dozun geçilmemesi durumunda limon suyunun böbrek taşı oluşumunu engellediği görülmüştür.

Böbrek Taşı Kimlerde Görülür, Böbrek Taşları Ve Tedavisi, Böbrek Taşları Tedavi Yönteml Eri, Böbrek Taşı Tedavisi Nedir, Böbrek Taşı Nasıl Oluşur, Böbrek Taşı Nasıl Kırılır, Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür, Böbrek Taşı Nasıl Kırılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir