Böğürtlen Reçeli Nasıl Yapılır? Böğürtlenin Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda sizler için, böğürtlen reçeli nasıl yapılır sorusunun yanıtını vereceğiz. Böğürtlen reçeli tarifi, ve böğürtlen reçeli yapımını anlatmamızın sonrasında ise, böğürtlenin faydaları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağız. Dilerseniz zaman kaybı yaşamadan, böğürtlen reçeli nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan böğürtlen reçeli tarifine bakmadan önce, böğürtlen reçeli için gerekli olan malzemelere bakalım:

Böğürtlen, Böğürtlen Reçeli, Böğürtlen Reçeli Nasıl Yapılır, Böğürtlen Reçeli Tarifi, Böğürtlen Reçeli Yapımı, Böğürtlenin Faydaları, Böğürtlenin Faydaları Nelerdir

Böğürtlen reçeline gerekli olan malzemeler:

1200 gram böğürtlen
800 gram şeker
1 çay kaşığı limon tuzu

Böğürtlen reçeli için gerekli malzemelerin sonrasında, böğürtlen reçeli nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan böğürtlen reçeli tarifi, ve böğürtlen reçeli yapımına bakalım:

Böğürtlen reçeli nasıl yapılır? Böğürtlen reçeli yapımı, ve böğürtlen reçeli tarifi:

Öncelikle böğürtlenlerin temizlenmesi, sonrasında ise yıkanması gerekmektedir. Daha sonra da bir çelik tencere içerisine alınan böğürtlenlerin üzerlerine şeker ilave edilir. Böğürtlenler, üzerinde bulunan şeker ile birlikte, ortalama yarım saat bekletilmeli, ve bu sırada da aralıklı olarak tahta kaşık ile karıştırılmalıdır. Yarım saatin dolmasından sonra, böğürtlen reçelinin, öncelikle hızlı, sonrasında da ağır ateşte, ortalama yirmi dakika kadar pişirilmesi gerekmektedir. Böğürtlen reçelinin ocaktan indirilmesine iki dakika kala, içerisine limon tuzu eklenmeli, ve karıştırılmasının sonrasında ocağın üzerinden alınmalıdır. Böğürtlen reçeli ocaktan alındıktan sonra cam bir tepsi içerisine konularak, iki gün kadar güneşin altında, üzerine tülbent örtülerek bekletilmelidir. Bu iki gün zarfında da aralıklı olarak karıştırılması gereken böğürtlen reçelinin, sonrasında kavanozların içerisine yerleştirilerek serin, ve kuru bir yerde saklanması gerekmektedir. Peki böğürtlen reçelini neden tüketmelisiniz? Böğürtlenin faydaları nelerdir? İsterseniz şimdi de böğürtlenin faydalarına birlikte bakalım:

Böğürtlenin faydaları nelerdir diyenleriniz için böğürtlenin faydalarına baktığımızda, ilk olarak, çağımızın en ürkütücü hastalığı olan kanserin bazı türlerine karşı koruyucu maddeler içerdiğini görüyoruz. Böğürtlenin faydaları arasında, yaşlanma etkilerini geciktirme özelliğinden de söz edilmektedir, çünkü böğürtlende yoğun oranda C vitamini bulunmaktadır. Böğürtlenin faydaları arasında, bağışıklık sisteminin güçlenmesini olanaklı hale getirdiğinden de söz etmek gerekmektedir, bu etki, böğürtlenin içeriğinde bulunan yoğun antioksidan dolayısı ile gündeme gelmektedir. Böğürtlenin faydaları nelerdir diyenler için, böğürtlenin faydalarından bir diğerinin de şeker hastalığına karşı koruyucu etkisi olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

Kemik erimesine karşı koruyucu, ve önleyici bir meyve olarak bilinen böğürtlenin, tansiyonu dengeleme, ve yüksek olan kötü kolesterolü düşürme gibi etkilerinden de söz etmemiz gerekmektedir. Depresyon sorununun önlenmesi, ve sinir sisteminin onarılmasını olanaklı hale getiren böğürtlenin, psikolojik olumsuzluk dönemlerinde tüketilmesi de önerilmektedir.

Böğürtlenin faydaları arasında zayıflamaya olan olumlu etkilerinden de söz etmek gerekmektedir. Şöyle ki: böğürtlenin kalorisi oldukça düşüktür, böğürtlenin kalorisinin, bir avuç böğürtlen için 60 olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz, bu sayede, zayıflamak isteyen kişiler rahatlıkla böğürtlen tüketebilirler, ve bu tüketilen böğürtlen, kan şekerini dengelediğinden dolayı, fazla yemek yeme gereksiniminin önüne geçmesi dolayısı ile de zayıflamak isteyenlere katkı sağlayıcı etkide bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir