Böğürtlenin Faydaları ve Böğürtlen Çayı İle Böğürtlen Reçeli

Kış aylarının gelmesi ile birlikte, bitki çaylarına olan ilgimiz de her zamankinden biraz daha fazla artış göstermeye başladı. Bu durumda da hepimizin aklına gelen ilk bitki çayları arasında böğürtlen çayı yer almaktadır. Böğürtlenin faydalarının yanısıra böğürtlen, görüntüsü ile, tadı ile, böğürtlen çayı ve böğürtlen reçeli ile de ilgi toplamaktadır. Belirtmek gerekir ki böğürtlen, içeriğinde çok sayıda vitamin, mineral; ve organik asit barındırmaktadır. Bu nedenle böğürtlenin faydaları saymakla bitmez. Böğürtlene rengini veren madde antioksidan özellik taşımaktadır. Antioksidan ise, insanlarda gençleştirici; ve koruyucu etkiye sahiptir. Böğürtlenin faydalarından detaylı bir şekilde söz etmek istersek: Böğürtlenin faydaları arasında, az önce de belirtmiş olduğumuz gibi antioksidan etkisi dolayısı ile, vücutta meydana gelen inflamasyonu önleme, kan damarlarını güçlendirme, hipertansiyon, diyabet, kalp hastalıkları gibi kronik olan hastalıklara karşı koruyucu ve önleyici etken niteliğinde olmasıdır.

Böğürtlenin faydaları arasında, yine antioksidan etkisi sebebiyle, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinden söz etmek gerekmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi sayesinde böğürtlen, kansere karşı koruyucu etki de göstermektedir. Böğürtlenin faydaları arasında, serbest radikallere karşı olan etkisinden ve serbest radikalleri etkisiz hale getirmesinden de söz etmek gerekir; bu özelliği ile de kansere karşı koruyucu olduğunu söylemek mümkündür. Böğürtlenin faydaları arasında, tansiyonu düşürmesi, kanın pıhtılaşmasını engelleyerek felç riskini azaltması, stresi azaltması

İçeriğinde bol miktarda ellagic asit bulunan yabani böğürtlen, bu nedenle kansere karşı birebir yararlıdır.

İdrar söktürür,  Ayaklardaki şişlikleri indirir, Yüksek tansiyonu düşürür, Gözlerdeki zafiyeti giderir, Mesane taşlarının düşmesine yardımcı olur, Ağız, dil, diş eti ve bademcik iltihaplarını giderir, Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser.

Böğürtlenin saymakla bitmeyen bu faydalarından nasıl yararlanabileceğimize; ve böğürtleni nasıl tüketebileceğimize gelince: böğürtlen çayı; ve böğürtlen reçeli, sizin böğürtlenin faydalarından yararlanabilmeniz için düşünebileceğiniz kaynaklar olarak değerlendirilebilir.

Böğürtlen çayı nasıl yapılır, bakmak istersek: Böğürtlen çayı yapmak için, bir kahve kaşığı böğürtlen yaprağına gereksinim duyulmaktadır. Bir kahve kaşığı böğürtlen yaprağının üzerine dökülen bir bardak kaynar su ile birlikte böğürtlenin 15 dakika kadar bekletilmesi; ve sonrasında da süzülerek içilmesi gerekmektedir. Böğürtlen çayından, gargara yaparak da faydalanabilmek mümkündür.

Böğürtlen Reçeli Tarifi

Böğürtlen reçelinin yapılışına bakmak istersek de öncelikle böğürtlen reçelinin malzemelerinden söz etmemiz gerekecektir:

1 kilo böğürtlen,
2 kilo şeker,
2 bardak su; ve yarım bardak limon suyu, böğürtlen reçelinin yapılışında gereksinim duyulan malzemelerdir.

Akşamdan, böğürtlenlerin üzerine şekeri ve suyu ilave edilir; sabah ise, böğürtlen, şekerden ayrılır; ve şeker ocağa konularak koyulaşana kadar kaynatılır. Daha sonra içerisine böğürtlenler atılır ve 5 dakika daha kaynatılır. Sonrasında ise limon ilave edilip 5 dakika daha kaynatılır; ve ocağın altı, böğürtlen reçeli kıvam tutmuş ise kapatılır.

UYARILAR: Burada yer alan yazı herhangi bir teşhis ve tedavi etme amacı ile yayınlanmamıştır. Herhangi bir rahatsızlığınızın olduğu durumlarda lütfen önce doktorunuza danışınız. Özellikle anne adayları ve kemoterapi hastaları hangi bitki olursa olsun doktorlarından habersiz  hiç bir şey kullanmasınlar.

One Comment on “Böğürtlenin Faydaları ve Böğürtlen Çayı İle Böğürtlen Reçeli”

  1. Böğürtlenin tadını hepimiz çok severiz. Sayenizde ne kadar faydalı olduğunu öğrenmiş olduk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir