Boraks Nedir? Boraks Nerede Kullanılır?

Boraks, su, oksijen, sodyum ve bordan oluşan doğal bir mineral olup, güçlü etkilere sahip doğal bir dezenfektan olarak bilinmektedir. Mantar oluşumunu önler ve kötü kokuların giderilmesinde etkilidir. Ev vb temizlikler de sıkça kullanılan boraks hakkında bu yazımızda boraks nerelerde kullanılır, boraks hangi alanlarda kullanılır, boraks nerelerde satılır, boraks nereden alınır gibi konulara yer vereceğiz.

Boraks nerelerde kullanılır? Boraks hangi alanlarda kullanılır?

Boraks, çamaşırdan bulaşıklara, ev temizliğinden, halılara kadar çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Boraks hangi alanlarda kullanılır sorusu hakkında aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Boraks nerelerde kullanılır?

Çamaşır temizliğinde;

Arap sabunu, doğal zeytinyağlı sabunla birlikte lekeli çamaşırlar için boraks, limon suyu ve sirke ekleyerek çamaşırlarınızı suya yatırabilir ve daha sonra yıkayabilirsiniz.

Bulaşık temizliğinde;

Bir su bardağı kadar boraks ve bir su bardağı çamaşır sodasını karıştırdıktan sonra, 10 damla kadar portakal yağı, 5 damla limon yağı, 5 damla biberiye yağı ve 2 damla kekik yağı damlatın. Bu karışımı bulaşık suyuna yarım çay bardağı kadar karıştırdıktan sonra yıkama sırasında sirkeli su ile durulama işlemini gerçekleştirin. Ardından bir durulama daha yapmayı unutmayın.

Tuvalet temizliğinde;

1 fincan boraks ve bir fincan çamaşır sodasını karıştırdıktan sonra bu karışıma doğal sirke ekleyerek tuvalet ve klozetlerinizi temizleyebilirsiniz. Karışım kirli ve leke olan bölgelere döküldükten sonra fırçalanmalıdır.

Halı temizliğinde;

Yarım su bardağı kadar boraks ve yarım su bardağı kadar karbonat karıştırıldıktan sonra kokan ve lekeli olan halılara karışımı serpin. Karışım kötü kokuyu ortadan kaldıracak ve bakteri, mantar gibi zararlıları yok edecektir. Serptikten birkaç saat sonra süpürmeyi unutmayın.

Boraks ayrıca;

* Ahşap koruma,

* Askeri, zırhlı araçlar,

* Atık temizleme,

* Cam elyafı ve borcam,

* Deterjan sanayi,

* Enerji sektörü,

* Kozmetik sanayinde kullanılmaktadır.

Boraks nerelerde satılır, boraks nereden alınır?

Boraks devlet destekli ekolojik pazarlardan, sanal mağazalardan, ekolojik sertifikalı ürünlerin bulunduğu reyonlardan, temin edilebilir.

Daha detaylı bilgi için yakın bölgelerde araştırma yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir