Boyun Ağrısı En Çok Kimlerde Görülmektedir

Spor, elbette ki faydalıdır; ve hayatımızda uygulamamız gereken aktivitelerden bir tanesidir. Ancak bahsettiğimiz spor uygulamalarının sağlığımıza zarar değil fayda sağlaması önemlidir. Güreş yapan insanlarda sıklıkla görülen sağlık şikayeti, boyun ağrılarıdır. Çünkü güreş yapan insanların ilk hareketleri el – ense hareketidir; ve bu hareket, boyunda meydana gelen ağrıların en belirgin sebebidir. Bununla birlikte, yine güreşte, rakibin boynunu tutup döndürerek sıkıştırmak da boyun ağrılarının nedenleri arasında yer almaktadır. Ancak, boyun ağrısına sebep olan spor, sadece güreş değildir. Güreşle birlikte: futbol, judo, boks, aletli jimnastik, yüzme, basketbol gibi sporlar da sebep olabilmektedir.

Belirtilen sporların hepsi de boyun ağrılarına neden olurken, bunların en etkilisinin güreş olduğu söylenmektedir. Çünkü güreşte, rakibi yenmek isteyen bir kişinin, rakibinin sırtını mutlak surette yere getirmesi gerekmektedir. Kişiler güreşirken, tuş olmamak için de boyun kaslarını sürekli olarak kasarlar; bu nedenden dolayı da, bir takım zedelenmelerin olması kaçınılmaz bir durumdur. Boynunda yüksek miktarda zedelenme olan kişiler, eğer güreş yapmasalar bile, boyunlarındaki zedelenme: güreşçi boyunu olarak isimlendirilmektedir. Güreşin boyun üzerindeki etkilerini en belirgin şekilde kanıtlayan ise, zaten aslında bu tabirdir. Bu nedenle, güreş sporu ile uğraşan kişilerin, her güreşlerinden sonra bir boyun koruyucusu kullanıp boyunlarını dinlendirmeleri gerekirken, mutlak surette bir spor doktoru ile, ya da fizik terapi uzmanı ile, belirli aralıklarla irtibat kurmalıdırlar.

Güreş kadar olmasa da, aynı boyun zedelenmesi riskinin boksörlerde de olduğunu belirtmekte fayda görülmektedir. Boksörlerin de kafalarına ve çenelerine yedikleri yumruklar bulunmaktadır. Kafalarına her ne kadar koruyucu kask taksalar da boksörlerin de dikkatli olmaları; ve güreşçiler gibi yakın takipte olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde, erken zedelenme sorunu ile karşılaşacak olmaları muhtemeldir.

Boyun ağrıları ve boyun zedelenmeleri, sadece spor ile uğraşan kişilerde görülmemektedir elbette. Bununla birlikte, bir takım mesleklerde çalışan kişilerin de boyun ağrıları ve boyun zedelenmeleri gibi sorunlar ile uğraşmaları gerekmektedir. Bu meslekler arasında, şöförler, perdeciler, sekreterler, bilgisayar başında çalışanlar, cerrahlar, diş hekimleri… ve daha pek çok meslek grubu sayılmaktadır. Sürekli ayakta çalışmak zorunda olan; ya da sürekli oturan kişiler, gerekli önlemleri almadıkları takdirde, kısa bir süre sonra, iş verimlerini düşürecek boyun zedelenmeleri ve boyun ağrıları ile baş etmek durumunda kalmaları muhtemeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir