Boyun Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Bir önceki konuda boyun fıtığı nedir, boyun fıtığı neden olur,  boyun fıtığının belirtileri nelerdir bunları öğrenmiştik, bu konumuzda boyun fıtığı nasıl anlaşılır bunun ile ilgili bilgiler vereceğim.

Boyun Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Özellikle boyun hareketlerinde kısıtlılık, boyunu her tarafa çevirmede zorluk ve özellikle başımızı geriye aldığımızda ortaya çıkan kol ağrıları ve uyuşmalar boyun fıtığından kuşkulandıran ilk belirtilerdir. Bu şekilde olan bir hastada ileri görüntüleme tekniklerine başvurulur. Bunlarında en başında bir servikal yani boyun emarı gelir. Boyun emarı oradaki fıtıklardaki olan değişimleri boyutu ile diğer nitelikleri ile çok iyi bir şekilde verir. Boyunda oluşan tümoral bir durum kötü huylu bir yapı veya bir enfeksiyon için ek olarak kemik sintigrafisi gibi bazı yöntemler gerekebilir. Direk çekilen bir film indirek olarak bize bir fıtığı düşündürür yani boyundaki düzleşme boyun eğimindeki düzleşme fıtığın yol açtığı bir kas spazmının bir göstergesi olabilir. Kesin tanı emar ile konur. Bazı ağrılar ve uyuşmalar boyundan çıkan daha alt seviyedeki  sinirlerden kaynaklanabilir. Bu durumlarda kesin tanı için elektromiyografi gerekebilir.

Boyun Fıtığı, Boyun Fıtığı Hakkında Bilgi, Boyun Fıtığı Nasıl Anlaşılır, Boyun Fıtığı Nedenleri, Boyun Fıtığı Olduğu Nasıl Anlaşılır, Boyun Fıtığı Olduğumu Nasıl Anlarım, Boyun Fıtığının Belirtileri

Boyun Fıtığı Belirtileri

Her boyun fıtığı ağrısı mutlaka boyun fıtığı dır denemez. Boyun fıtığının mutlaka kola da vurması lazım eğer ağrı sadece boyun ve sırta vuruyorsa o zaman başka şeylerden de şüphelenmek lazım. Örneğin boyun düzleşmesi, boyun tutulması veya boyundaki başka hastalıklar bu tip ağrıları yapabilir.

Boyun fıtığı belirtilerinde mutlaka kolda ağrı, koda uyuşma, kolda güç kaybı da olması lazım boyun fıtığının olup olmadığı en güzel boyum emarı tetkiki ile anlaşılır. Bu tetkik sonucundan ağrının boyun fıtığından mı yoksa başka bir patolojiden mi geldiği belli olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir