Boyun Fıtığı Neden Olur, Boyun Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Boyun Fıtığı Nasıl ve Neden Olur?

Boyun bölgemizde 7 tane omur vardır.  Özellikle başımızı taşıyan boyun kısmı, göğüs kafesi gibi korumalı bir organ değildir. Ve günlük yaşantımızdaki eğilmeler, kötü duruşlar, ani sarsıntılar omurların arasındaki diskleri zorlayarak bozarak çekirdeğin dışarı çıkması ile boyun fıtığı meydana gelir.

Boyun Fıtığı Nedir

Boyun Fıtığı Neden Olur?

Boyunda da 7 tane omur kemiği bulunur. Bunlardan 1. ile 2. arasında disk yoktur. Diğerlerinin arasında disk vardır. Diskin iç kısmında (nucleus pulposus ) yumuşak kısım dış kısmında da  (anulus fibrosus) denile kısım bulunur. İçindeki yumuşak kısım dışarıya çıkınca arkadan kanalın içinden geçmekte olan omiriliğe ve de yanlara ayrılan sinirlere basmakta dolayısı ile burada hem boyun ağrısı ortaya çıkabilir, hem kol ağrısı ortaya çıkabilir. Ağrı omuzlara ve sırtta kürek arasına da vurabilir ağrı bu yönü ile farklıdır bel fıtığından bir farkı da şudur bel fıtığında belden geçen sinirler bacağa gittiği için şikayetler bel ve bacakta olur. Boyun fıtığında ise hem boyunda hem kolda, hemde bacaklara aşağı giden sinirler boyundan geçtiği için hem kollar, hem bacaklar etkilenebilir. Mesela yürüme bozukluğu, bacaklarda güçsüzlük dahi olabilir bu hastalarda bu yüzden dikkatli olmak gerekir.

Boyun Fıtığı Nedir?

İlk aşamada diskin ortasındaki jelöz kıvamdaki çekirdek yassılaşmaya başlar. Eliptik bir hal alır. Sonra zaman geçtikçe lifleri duvarı yırtarak ilerlemeye başlar. Ve bu dönemde genellikle herkesin sık sık yaşadığı geçici boyun ağrıları ortaya çıkabilir. Bu daha ilerleyerek özellikle diskin dış duvarında pörtlemelere yol açar. Bunda da fıtık denir.

Boyun fıtığında ağrı boyunda olabilir ve kollarda olabilir, sırta vurabilir, sırta kürek arasına doğru yayılabilir. Çünkü sinirler nereye giderse ağrıyı oraya kadar hissedilebilir.

Boyun Fıtığının Belirtileri;

1-Kolda şiddetli ağrı başlamıştır.

2-Kolda uyuşma ve kuvvet kaybı, güçsüzlük olabilir. Felçe doğru gidiş olabilir.

3-İlerlerse Atrofi adalelerde erime olabilir.

Boyun fıtığının ilerlemesine müsade edilmeden uygun ve yeterli bir müdahale ile tedavi edilmelidir.

Burada bir özellikte bacaklarında kollar ile birlikte olaya katılabileceğidir. Çünkü bacaklara giden sinirlerde yine boyundan geçip aşağıya doğru uzanmaktadırlar.

Bel Fıtığı Belirtileri, Bel Fıtığı Nedir, Boyun fıtığı, Boyun Fıtığı Belirtileri, Boyun Fıtığı Neden Olur, Boyun Fıtığı Nedenleri, Boyun Fıtığı Nedir, Boyun Fıtığının Belirtileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir