Brokoli Nasıl Yapılır Brokoli Salatası Ve Brokolinin Faydaları

Pek çok kişi brokolinin faydalarından haberdardır. Brokoli kansere karşı mucizevi etki gösterirken, hamile kadınların ihtiyacı olan B9 vitamininin vücuda depolanmasına da yardımcı olmaktadır. Bu belirtilen etkileri nedeniyle tercih edilen brokoli, brokolinin faydalarından maksimum oranda faydalanmak için ise, bir takım tekniklere göre pişirilmesi gereken, ve vitamininin dağıtılmaması gerektiği bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır.

Brokoli yeşil küçük bir ağaçtır; ve hamile kadınların ihtiyacı olan B9 vitamini, bebeğin anne karnında gerçekleşecek olan beyinsel yapısına büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Yani diyebiliriz ki, brokolinin faydaları aslında anne karnında başlamaktadır; ancak brokolinin bu faydalarından faydalanabilmek için, brokoli nasıl pişirilir, bunu bilmek gerekmektedir.

Brokoli nasıl pişirilir sorusundan önce, bilim adamları şunu vurgulamaktadırlar: brokoli nasıl pişirilirden önce, 3 – 5 dakikadan fazla pişirilmemesi gereken bir bitkidir; ve bunun çok iyi bilinmektedir. Brokolinin faydaları için, brokoliden almamız gereken vitamin ve mineralleri, 5 dakikadan fazla pişirilen brokoliden almamız olanaklı değildir. Bu nedenle de, brokoli nasıl pişirilir sorusundan önce brokolinin pişirme süresini çok iyi bilmek gerekmektedir.

Brokolinin kansere karşı da iyi geldiğini belirten uzmanlar, özellikle iltihap ve metastaz oluşumunda etkili olan brokolinin yapı taşı olan maddelerin, brokolinin ısınması ile ölmeye başladığını belirterek, brokolinin faydalarından yararlanabilmek için, mümkünse çiğ olarak yemek; ancak bu yapılamıyorsa bile, pişirilme süresinin mutlaka kısa tutulması gerektiğini vurgulamaktadırlar.

Brokoli nasıl yapılır sorusunun cevabını, size bir de brokoli salatası tarifi yaparak vermek istiyoruz.

Brokoli nasıl yapılır?

Brokoli salatası malzemeleri: Yarım kilo brokoli, sarımsak, zeytinyağı ve limon suyu

Brokoli salatası yapılışı: Dört kişilik brokoli salatasını yapmak için öncelikle, Brokolilerin haşlanması gerekmektedir. Brokolileri haşlarken, kaynamış suyun içerisine brokolileri atar, ve 4.5 dakika süresince kaynamasına izin verirseniz, brokolinin faydalarından daha etkin bir şekilde yararlanmış olursunuz. Bu şekilde kısa süreli haşlamış olduğunuz brokolilerin yumuşamaması gibi bir durum da söz konusu olacağından, daha güzel bir görüntü ile karşınızda olacaktır.

Haşlanan brokolileri süzdükten sonra servis tabağına yerleştirin.
Farklı bir tabakta ise, ezilmiş sarımsak, limon suyu, zeytin yağı ve tuzu karıştırın. Daha sonrasında ise, hazırlamış olduğunuz bu sosu, servis tabağında bulunan brokolilerin üzerine eşit miktarda dökün. Bu sosun miktarını kendi ağız tadınıza göre ayarlamanız gerekmektedir.

4 Comments on “Brokoli Nasıl Yapılır Brokoli Salatası Ve Brokolinin Faydaları”

  1. Brokoli çok faydalı bir yiyecek arada brokoli yemeği yapıyordum salata tarifi için de teşekkür ederim.

  2. ya ben normal marul domates salatasına koymak istiyorum nasıl yapacam haslamadan mı dograyıp koyayım yoksa haşlayıp mı cevap bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir