Brokolinin Faydaları Ve Brokolinin Kullanımı

Brokolinin faydaları ile ilgili bir çok yayın izlemiş veya okumuş olabilirsiniz son derece faydalı olan brokolinin çok yüksek derece de kalsiyum içerdiğini biliyor musunuz? Brokolinin faydaları pek çoktur. Kalsiyum brokolin en basit etkisidir. Kalsiyum kemik erimesini önlemede son derece önemlidir. Brokoli de bulunan kalsiyum üstelik alkalidir. Süt ve süt ürünlerinde olduğu gibi asidik değildir. Dolayısı ile kemiklerden kalsiyum çözünmesi sebep olmamaktadır.

Brokolinin Faydaları

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokolinin faydaları denildiğinde iyi bir lif kaynağı olduğunu da söylemek gerekir. Besin lifi insan sağlığı için oldukça önemlidir. Ne kadar çok besin lifi alırsanız. bağırsaklarını o kadar sağlıklı olur. Brokoli çok iyi bir lif kaynağıdır.

Brokolinin faydaları arasında kalsiyum ve lif içeriğini belirttikten sonra gelelim brokolinin en önemli etkisine bu konuda bir çok tıbbi yayında bulunmaktadır. Brokoliyi ilaç gibi kullanabilirsiniz çünkü brokoli kanseri engelleyen çok önemli bir besindir. Ülkemizde brokoli tüketiminin henüz çok yaygınlaşmamıştır ama zamanla brokolinin insanların beslenmesinde çok daha fazla yer alacağını düşünüyorum.

Brokoli Kanseri Engellemede Yardımcı Olan Önemli Bir Bitkidir.

Kanseri engellediğini söylerken bunu yanlış algılamamak gerekir. Çok sağlıklı beslenebilir, brokoliyi sürekli tüketebilirsiniz ama yine de bu sizin kanser olmayacağınız anlamına gelmez. Toplumumuzda böyle bir yanlış algı var.  Tıbbi olarak siz çok sağlıklı besleniyor olabilirsiniz ama yine hastalıklara yakalanabilir yine kalp krizi geçirebilirsiniz. Ancak kanseri engellemek için hayatınızda bir takım şeyleri değiştirerek örneğin sigara içiyorsanız sigarayı bırakarak, kilonuz kontrol ederek, hazır gıdaları hayatınızdan çıkararak, sebze tüketerek, spor yaparak kanser olma riskinizi minimuma indirebilirsiniz. Daha önce yayınlanmış kanseri önlemek için ne yapmalıyız yazımızı okuyabilirsiniz. Burada kanseri engelleyen bitki ve yiyecekleri tüketerek kanser olma riskimizi düşürmüş olduğumuzu unutmayınız.

Brokoli Nasıl Yapılır. Brokolinin Kullanımı

Brokoli salata ve yemek olarak da yenebiliyor. Brokoli nasıl yapılır. brokoli salatası tarifini linkteki yazımız da okuyabilirsiniz. Brokoliyi  buharda pişirdikten sonra veya haşladıktan sonra azıcık soğuk suda döndürmek buzlu suya atmak rengini koruyacak ve rengi yemyeşil olacaktır. Ancak brokoli haşlandığında kansere karşı olan sülforafenler maddesinin etkinliği azalmış oluyor. Haşladığımızda iyi bir sebze yemiş, iyi bir lif ve kalsiyum almış oluyoruz.

Brokolinin Kansere Karşı Kullanımı

Brokolinin etkisini kaybetmeden tüketilmesi için 2 yöntem var.

1.Yöntem: Brokoliyi buharda pişirmek etkili olacaktır.

2.Yöntem: Brokoliyi çiğ tüketmektir. Bu yöntem kansere karşı kullanımında en etkili yöntemdir.

Brokoliyi pişirmeyin

Kanseri Önlemek İçin Brokoli Tarifi;

500 gram brokoli ve 1 limon suyu

Brokolinin içeriğindeki kanseri önleyen enzimi ortaya çıkarmak için parçalamaya maruz bırakmak gerekiyor. Bunun için temizlenmiş brokoliyi blendera atın ve iri çekin su haline gelmesi gerekmiyor. Üzerine 1 limon suyu sıkın 20 dakika bekletin. Bunu ilaç gibi yoğunluğuna göre kaseye koyup kaşıkla içebilirsiniz. Limon tadını güzelleştirir ve C vitamini almamızı sağlar. Çocuklarda brokoli yiyebilir.

Bitkiler kendilerini korumak için bu maddeleri salgılarlar.

Brokoli Nasıl Temizlenir.? Brokoli Nasıl Yıkanır?

Brokoliyi önce sudan geçirdikten sonra biraz (5-10 dk) sirkeli suda beklettikten sonra yıkanarak temizlenir.

2 Comments on “Brokolinin Faydaları Ve Brokolinin Kullanımı”

  1. Brokolinin taze olduğu nasıl anlaşılır?

    “Çiçek” kısmı koyu yeşil olmalıdır. Sap kısmının sert olmamasına dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir