Bruselladan (Bruselloz) Nasıl Korunulur

Daha önceki brusella nasıl bulaşır başlıklı yayında brusellanın insanlara bulaşma şeklinin 3 şekilde olduğunu belirtmiştik. Bunlar hayvancılıkla uğraşan kişiler, hayvan ürünlerini sütü örneğin, taze peyniri tüketenler, laboratuvarda çalışanlar her 3 kesimin brusella bakterisini alma yöntemi farklıdır. Bu nedenle brusella bakterisinden korunmak için herkesin uygulayacağı yöntemde farklıdır. Öncelikle hayvancılıkla uğraşan kişiler hasta olan hayvanlar ile temas ederken, doğum yapan veye başka girişimler yaparken mutlaka ağzı ve burnu kapatacak maske ve eldiven kullanmalıdırlar. Temas ederken de eldiven kullanmaları gerekir.

2.grupta tüketilen taze peynirin pastörize sütten yapılıp yapılmadığının sorgulanması gerekir. Pastörize edilmemiş sütten veya gerektiği şekilde kaynatılmamış sütten insana brusella bakterisi bulaşabilir. Bu nedenle kaynatılmış ve pastörize edilmiş ve güvendiğimiz markaların süt ürünleri peyniri veya başka yiyecekleri tercih etmemiz gerekir.

3.grupta ise sağlık çalışanları ve laboratuvar çalışanları, laboratuvarda brusella bakterisi ile uğraşıyorlar ise mutlaka biyo güvenlik 2 kabinin kullanmak zorundadırlar bu bir zorunluluktur. Dikkat edilmelidir. Bunun yanında maske ve eldiven kullanımı laboratuvar çalışanları için şarttır.(Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Önder Ergönül)

2 Comments on “Bruselladan (Bruselloz) Nasıl Korunulur”

  1. Eğer bilmediğiniz bir süt aldıysanız brusella bakterisinden kurtulmak için sütünüzü en az 15dk kaynatınız.

  2. Kaşar peyniri kaynatılarak yapıldığı için brusellaya rastlanmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir