Buğday Çimi Suyu Nasıl Hazırlanır? Buğday Çimi Suyu Yapılışı

Buğday çimi suyunun nasıl hazırlandığını, buğday çimi suyunun yapılışını farklı tarihlerdeki yazılarımızda da sizlere anlatmıştık. Bugün Starda yayınlanan Melek Baykal’ın konuğu Beslenme Uzmanı Gül Kaynak Buğday Çimi Suyunun önemini bizlere bir kez daha hatırlattı.

Buğday çimi suyu 1,5 kilo yeşil yapraklı sebzenin içindeki protein, demir, mineral, c vitaminini çay bardağının yarısı kadar olan buğday çimi suyundan var.

Buğday Çimi Suyu Nasıl Yetiştirilir?

Malzemeler: 1 kase organik buğday tohumu, dikdörtgen bir metal yada plastik tepsi, torf toprağı

Buğdayın çimlenmesi için organik bir buğday alıyoruz. Aldığımız buğday tohumunu 1 gün öncesinden 8 saat suda bekletiyoruz. Buğdaylar yumuşayacak ve filizlenecek tepsiye 3 cm lik torf toprağı koyacağız. Üzerine buğdayı serpiyoruz. Üzerine ince bir toprak daha serpeceğiz. Günde 1 defa fıs fıs ile sulamamız gerekiyor. Fazla su buğdayı çürütebilir. 1 hafta da çim verecektir. Kışın arada hafif güneş alması iyi olacaktır. Büyük bir tepsideki çim 7 gün yetecektir.

Buğday çimi suyunu çıkarmak için ince sıkan katı bir meyve sıkacağı yada bunun için özel buğday çimi suyu makinesi ile buğday çiminin suyu sıkılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir