Buğday Hakkında Bilgi, Buğdayın Faydaları Nelerdir?

Sağlığımız için bir çok faydaları bulunan buğday ve buğday yağı hakkında bilgiler yer alan bu yazımızda buğday ile ilgili önemli bilgiler edineceksiniz.

Bugdayın Faydaları

Temel bir besin maddesi olan Buğday çok yararlı bir tahıl ve güçlü bir antioksidandır. Buğday bir gençlik iksiri cilt içinde çok yararları bulunan buğdayın kabuklarından kepek elde ediliyor. Kepekli olanı daha da faydalı bağırsakları çalıştırıyor. Kabızlığa iyi geliyor. Kabızlığı önlüyor. Bağırsak ve rektum kanserini önlemeye yardımcı oluyor. Beyni ve gözü kuvvetlendirmekte önemli bir etkisi bulunan buğday karbonhidrat ve B vitamini açısından zengin bir besindir. Buğday kalsiyum, demir ve çinko minerallerinden de bol miktarda barındırıyor.

Buğday yağının cilde faydaları;

Buğday yağı cilt için faydalı oluyor. Kırışıklıkları ve yaşlanma etkilerini azaltıyor. E vitamini açısından çok zengin buğday yağı kırışıklıkları açma konusunda da etkili cilt maskelerinde kullanılır.

Aynı zamanda kalp damar rahatsızlıklarının tedavisinde ve kanı temizlemede önemli bir rolü var.

Buğday besin değeri yüksek bir gıda tok tutuyor.

Buğday un ve yem üretiminde kullanılıyor.

Buğdayın kalorisi nedir?

100 gr buğday 364 kaloridir.

Sağlık için önemli yararları bulunan buğdayın özü ruşeym hakkında bilgi edinmek için Ruşeym konusundaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Ruşeym nedir? Ruşeymin faydaları nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir