Buğday Nasıl Çimlendirilir? Gençlik İksiri Buğday Çimi Suyu Tarifi

Kanal D’de yayınlanan sağlık programı Doktorum da bugün Dr. Ender Saraç izleyicilere gençleştiren gençlik iksiri buğday çimi suyu tarifi verdi.

Çimlendirilen bitkilerde gençlik hormonu salgılanan maddeler var. Buğday çimi suyu hazırlamak için buğday tanelerini çimlendiriyoruz.

Buğday Nasıl Çimlendirilir?

Evde derin cam bir kasenin altını pamukla kaplıyoruz. Bu pamuğun üzerine buğday tanelerini serpiştiriyoruz. Buğday tanelerini pamuğun üzerine dağıttıktan sonra üzerini taşmayacak şekilde su ile pamuğu ıslatıyoruz. Esasında çimlendirme kabı satılıyor. Buğday çimlendirmek için bu kapları kullanabilirsiniz. Eğer bulamazsanız cam kabın üzerine incecik bir naylon yada kalın bir kağıt koyup üzerine delik açın bu delikler bir hafta sonra bu çimlerin geçebileceği tutunabileceği delikler olması gerekir. Geniş delikler olacak. Her sabah kuruyan pamuğu  odanın sıcaklığına göre 1 veya 2 kere ıslatacağız. Direk güneş ışığında değil hafif güneş alacak şekilde olmalı kısa süre güneş görmesi yeterlidir.

Buğday Nasıl Çimlendirilir? Gençlik İksiri Buğday Çimi Suyu Tarifi

Gençleştiren Buğday Çimi Suyu Hazırlanışı:

Çimlendirdiğimiz buğday çimlerinden bir tutam atıyoruz. Küçücük bir parça taze zencefil ekliyoruz. Bunları blendırdan geçiriyoruz. Buğday çimi suyu elde etmek için üretilmiş özel buğday çimi sıkma makinesi de var. Suyu çıkana kadar blendırdan geçirilir. 2-3 yemek kaşığı kadar su çıkar.  Bunun içine 1 çay kaşığı kadar da limon suyu eklenebilir. Küçük bir çay bardağının çeyreği kadar buğday çimi suyu koyularak içmeden hemen önce bir kürdan ile mercimek tanesi kadar arı sütü ekleyerek tahta kaşık veya kürdan yardımı ile karıştırılıp bunu sabah aç karna içiyoruz.Arı sütü buzdolabında folyonun içinde saklanmalıdır.

Bunu sabahları içtiğinizde birkaç hafta sonra olumlu etkisini göreceksiniz.

 Buğday çimi suyunu taze olarak yapılır yapılmaz tüketmek gerekir.

Share Button

4 Comments

  1. ebru caylak 10 Eylül 2012
  2. admin 11 Eylül 2012
  3. yusuf kabak 26 Eylül 2012
  4. islam bulut 06 Şubat 2014

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir