Buğday Nasıl Çimlendirilir? Gençlik İksiri Buğday Çimi Suyu Tarifi

Kanal D’de yayınlanan sağlık programı Doktorum da bugün Dr. Ender Saraç izleyicilere gençleştiren gençlik iksiri buğday çimi suyu tarifi verdi.

Çimlendirilen bitkilerde gençlik hormonu salgılanan maddeler var. Buğday çimi suyu hazırlamak için buğday tanelerini çimlendiriyoruz.

Buğday Nasıl Çimlendirilir?

Evde derin cam bir kasenin altını pamukla kaplıyoruz. Bu pamuğun üzerine buğday tanelerini serpiştiriyoruz. Buğday tanelerini pamuğun üzerine dağıttıktan sonra üzerini taşmayacak şekilde su ile pamuğu ıslatıyoruz. Esasında çimlendirme kabı satılıyor. Buğday çimlendirmek için bu kapları kullanabilirsiniz. Eğer bulamazsanız cam kabın üzerine incecik bir naylon yada kalın bir kağıt koyup üzerine delik açın bu delikler bir hafta sonra bu çimlerin geçebileceği tutunabileceği delikler olması gerekir. Geniş delikler olacak. Her sabah kuruyan pamuğu  odanın sıcaklığına göre 1 veya 2 kere ıslatacağız. Direk güneş ışığında değil hafif güneş alacak şekilde olmalı kısa süre güneş görmesi yeterlidir.

Buğday Nasıl Çimlendirilir? Gençlik İksiri Buğday Çimi Suyu Tarifi

Gençleştiren Buğday Çimi Suyu Hazırlanışı:

Çimlendirdiğimiz buğday çimlerinden bir tutam atıyoruz. Küçücük bir parça taze zencefil ekliyoruz. Bunları blendırdan geçiriyoruz. Buğday çimi suyu elde etmek için üretilmiş özel buğday çimi sıkma makinesi de var. Suyu çıkana kadar blendırdan geçirilir. 2-3 yemek kaşığı kadar su çıkar.  Bunun içine 1 çay kaşığı kadar da limon suyu eklenebilir. Küçük bir çay bardağının çeyreği kadar buğday çimi suyu koyularak içmeden hemen önce bir kürdan ile mercimek tanesi kadar arı sütü ekleyerek tahta kaşık veya kürdan yardımı ile karıştırılıp bunu sabah aç karna içiyoruz.

Arı sütü buzdolabında folyonun içinde saklanmalıdır.

Bunu sabahları içtiğinizde birkaç hafta sonra olumlu etkisini göreceksiniz.

 Buğday çimi suyunu taze olarak yapılır yapılmaz tüketmek gerekir.

4 Comments on “Buğday Nasıl Çimlendirilir? Gençlik İksiri Buğday Çimi Suyu Tarifi”

  1. bugday cimlendirme olayinda metal kasik degmeyecekmis blendirin bicagida metal tahta havanda döverek suyunu cikarabirmiyiz?ikincisi pamuklar beyazlatlirken kimyasallara maruz kaliyo pamukta cimlendirme ne kadar saglikli organik pamukmu kullanmali?

  2. Evet metal değmemesi için havanda suyu çıkarılmaya çalışılabilir belki aslında buğday çimi suyunun çıkarmak için buğday çimi sıkma makinesi var bu buğday çimi suyu çıkarmak için en uygun olanı, organik pamuk veya organik toprak da olabilir. Buğday tanelerini yüzeyine dağıtıp su ekliyoruz. Pamuk konusunda haklısınız.

  3. Burada esas dikkat edilmesi gereken konu buğdayın orjini yani israil vb ülkelerin kimyasallarla sarmalanmış hibrit tohumu olayacak. ÇALIBASAN denilen orta asyadan anadoluya getirilen şu an ekimi az olan buğdayçeşidi bu anlatılanlara tam uyar aksi takdirde şifa bulayım derken başka kimyasalları alırız Allah korusun. Biz bu ÇALIBASAN buğdayından çimlendirileren yani beyaz iken yeşile dönmeden UĞUT tatlısı yapmaktayız. İlgilenen olursa yardımcı oluruz. Eymen Yöresel Ev Ürünleri. 05304662093

  4. ekolojik olarak karakılçık ve sarı buğday üretiyorum
    evde kendimde yaptım bu kadar kolay olabileceği hiç aklıma gelmemişti doğadan ağaç dibi olabilir torağı kabın içerisine yayın üzerine karakılçık buğday tanelerini tek sıra olacak sıklıkta serin üzerine yarım cm tekrar toprak veya çay dere kumu yayın sulayın çimlenene kadar ev içinde tutun sonra balkona güneş alan yere bırakın kolay gelsin diyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir