Buzdolabı Nasıl Temizlenmeli

Sağlıklı beslenmek ve sağlıklı yaşam için besinlerimizi sakladığımız buzdolaplarının temizliği son derece önemlidir. Mikroplar yiyeceklerin olduğu her yeri sever. Buzdolabı ise mikropların üreyebileceği güzel bir ortamdır. Kimi yiyeceklerin ağzı açık olduğundan bakterilerin çok rahat yerleşebileceği bir yerdir. Üstü kapalı olmayan açık olan her yiyeceğin üzerine mikroplar gelebilir. En çok sevdiği yiyecekler sıvı olanlardır. Kapağı açık bırakılmış yiyecekler tencereler bunların üzerinde bakteriler çok rahatlıkla yerleşip orada çoğalabilirler. Buzdolabı eğer düzgün çalışıyorsa +4 derece bir çok mikroorganizmanın üremesi engellenir. Ama iyi çalışmıyorsa +4 derecede değilse bakteriler çok daha rahatlıkla çoğalabilirler.

Buzdolabı nasıl temizlenmeli

Buzdolabı Nasıl Temizlenir?

Buzdolabı nasıl temizlenmeli sorusuna cevap vermeden önce buzdolabındaki yiyeceklerin üstünün kapalı olması gerektiğinin söylemeliyiz.

Buzdolaplarının çok temiz tutulması gerekir. Düzenli aralıklarla temizlenmelidir.  Tabi bunu abartmadan yapmak gerekir. Evimizde en temiz tutulması gereken yerlerden biri mutfak ve buzdolapları dır. Buzdolabındaki besin artıklarının ve çürümüş, mantarlaşmış yiyeceklerin dışarı çıkartılması gerekiyor. Asla kalmaması lazım sucuk, pastırma türü yiyecekler olabilir, yoğurt, salça, meyve olabilir. Ve hiçbir yiyecek 2 günden fazla buzdolabında kalmamalıdır. Pişmiş olanlar en fazla 1 kez ısıtılabilir. 2 kez ısıtılmaz hem besin değerin kaybeder hemde mikro organizmaların oluşması için çok daha uygun hale gelir.

Yemeklerin sıcakken buzdolabına konulması buzdolabı için sakıncalı olabilir belki ancak yemeklerin soğuması için uzun süre dışarıda bekletilmesi de mikro organizma üremesini sağlıyor bu nedenle biraz dışarı da ılıdıktan sonra hemen  konulabilir.

Buzdolabın Nasıl Temizlenmeli

Buzdolabı temizlenmediği zaman aynı zamanda kötü kokular da yayacak ve bu koku suya, yiyeceklere sinecektir. Buna engel olmak için buzdolabınızı düzenli aralıklar ile temizlemelisiniz.

Buzdolabı temizliği için gerekli malzemeler ise şöyle

Mutfak bezi, kuru bez, eldiven, temizleyici deterjan, sprey temizleyiciler de olabilir. Buzdolabınızın parçalarına zarar verecek deterjanlar kullanmayınız.

Temizlediğiniz parçaları iyicene kurulayın ıslak kalmamalı ıslak kalırsa nem yapar ve sebzelerin daha çabuk çürümesine neden olabilir.

Buzdolabı temizlerken çamaşır suyu, dezenfektanlar, çok mikrop kırıcılar gerek yok bunlara sadece yumuşak bulaşık deterjanları ile temizlemek yeterlidir. Bütün mikrop kırıcı dezenfektanlar aynı zamanda buzdolabının iç yüzeylerinde zarar verir.  O yüzden bu tür dezenfektanlara gerek yok düzenli aralıklar ile temizlemek yeterlidir daha fazlasına gerek yok

http://oynat.cubecdn.net/doktorumvod/mp4/2011/11/3/695.mp4

Elektrikler kesildiğinde buzdolabı ne kadar süre yeterli soğukluğunu muhafaza edebilir?

Elektrikler kesildikten sonra buzdolabındaki yiyeceklerin bozulmaya başlaması için oda sıcaklığına (22 derece) gelmesi lazım. 3-4 saat bir elektrik kesintisinden sonra +8, +9 derecelere çıkacaktır. 2 gün felan kesildiğinde eriyi bozulmaya başlar. Maketlerden alışveriş yapıyoruz ve son kullanma tarihi çok önemli olan bazı yiyecekler var eğer buzdolapları iyi çalışıyor ise son kullanma tarihleri geçerli eğer geceleri kesiliyorsa son kullanma tarihleri hızla ilerliyor. Özellikle dondurma içerisindeki bakteriler oda sıcaklığında hızla çoğalmaya başlıyor ve besin zehirlenmeleri ortaya çıkabiliyor.

Buzdolabında Yiyecekler Nasıl Saklanır?

Buzdolabında yiyecekler nasıl saklanmalı meyveleri yıkamadan koymak gerekir kullanacağımız zaman ılık su ile çok soğuk su ile değil ovarak temizlemek gerekir.

Yumurtaları buzdolabına yıkayarak koymak da sakıncalıdır. Kullanacağınız zaman alıp yıkamalısınız ayrıca tüketeceğiniz miktarda alınız. Eğer 6 lı veya 12 li küçük paket yumurtalardan satın alırsanız bu yumurtaları kendi kutusunda saklayabilirsiniz hem böylece üzeride açık olmamış olur.

Buzdolabında Sebzeler Nasıl Saklanır?

Sebzeleri paket kağıda sarabilir kullanacağınız zaman yıkamalısınız. Sarmak için kağıt peçete, kağıt havluda kullanabilirsiniz.

One Comment on “Buzdolabı Nasıl Temizlenmeli”

  1. herşeyi yazmışsınız fakat buzdolabının arkasındaki su haznesinin nasıl temizleneceğini yazmamışsınız rica ediyorum bi yardımcı olursanız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir