Ceviz Yaprağı İle Sivilcelerinizden Kurtulun

Bir çoğumuzun severek tükettiği kuru yemiş olan ceviz, ceviz yaprağı ve meyvesinden çıkarılan yağ bir çok hastalığın iyileşmesinde olumlu etkiler gösterir. Ceviz meyvesi bünyesinde vitaminler ( A, B1, B6 ), sodyum klor, magnezyum, potasyum, çinko ihtiva eder. Ayrıca omega 3 yağ asitleri bakımından zengin bir besindir.

Ceviz meyvesi kadar ceviz yapraklarının da  faydalı, şifalı olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle gençlerin çok rahatsızlık duyduğu ergenlik dönemi sivilcelerini gidermede olumlu etkileri bulunur. Ceviz yaprağı ile hazırlayacağınız su ile ergenlik dönemi sivilceleriniz den (akne) kurtulmak mümkün.

“Ceviz yaprakları” yılın haziran ve temmuz aylarında toplanır.  Bu toplanan yaprakları havadar ve gölgelik olan bir yerde kurutup daha sonra kullanabilirsiniz.

Sivilceler de ceviz yaprakları nasıl kullanılır?

Bunun için yarım litre su ve 20 gr kurutulmuş ceviz yaprağı yeterlidir. Su kaynar derecede olmamalı, suyun sıcaklığı 50-60 derecede olmalıdır. Yarım litre suyun içine ceviz yapraklarını ufalayarak atar ağzını kapatır ve kullanıma hazır hale gelmesi için 1 saat beklersiniz.

Kullanımı:

Sabah ve akşam günde 2-3  defa kullanabilirsiniz. Bir pamuk yardımı ile yüzünüze kompres yaparak kullanabilirsiniz. Sıcakken kullanıldığında etkisini hızlı gösterir. 3 dakika sonra yakından  bir ayna  ile sivilcelerinize baktığınız da aknelerinizin açılmış olduğunu görürsünüz. Soğuk olarak da kullanabilirsiniz. Kısa bir süre sonra sivilcelerinizin yok olduğunu görürsünüz.

Ceviz yaprağı çok iyi bir antiseptiktir. Ayrıca ceviz yaprağının suyu ile banyo yapılması bazı cilt rahatsızlıklarına  iyi geldiği de gözlenmiştir. Ceviz yaprağının kaynatılması (demlendirilmesi)  ile elde edilen su çay olarak tüketilirse mideyi kuvvetlendirdiği, troit, boğaz ve bademcik iltihaplarına iyileşmesinde olumlu etkileri bulunur.

Ceviz meyvesinin  çok fazla tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Cevizin besin değeri oldukça yüksektir.

Uyarı: Burada verilen bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir hastalığınız olduğunda öncelikler tıp hekimlerine danışmanız gerekmektedir. Kendi kendinize teşhis koymayınız ve gelişi güzel her şeyi kullanmamaya özen gösteriniz.

One Comment on “Ceviz Yaprağı İle Sivilcelerinizden Kurtulun”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir