Çikolata Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?

Çikolatanın faydaları hepimiz tarafından az ya da çok bilinmektedir. Ancak çikolatanın en çok bilinen faydasının, stresli olduğumuz zamanlarda, mutluluk hormonu salgılaması; ve bu nedenle de kendimizi daha iyi hissetmemiz olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Ancak, çikolatanın zararları da var; ve bu zararlar sadece kilomuzu arttırmakla kalmıyor. Uzmanların üzerinde çalışma yaptıkları konu aslında şu: çikolata mı insanlarda depresyona sebep oluyor; yoksa depresyon mu çikolata tüketimini arttırıyor?

İsviçre’de yapılan bir araştırma çerçevesinde, çikolata tüketimi yüksek olan kişilerin, suç işleme oranlarının da yüksek olduğunu kanıtlayan sonuçlara sahne olmuştur. Bu nedenle, stresli zamanlarımızda mı çikolata yemeliyiz; yoksa çikolata yemediğimiz için mi strese giriyoruz, bunun ayrımına çok iyi varmak gerekmektedir. Çünkü bilindiği gibi çikolatanın kilo yapıcı bir özelliği de bulunmaktadır; ve bu özellik, çikolata tükettiğiniz zamanlarda, bu tüketimin ardından sizi pişmanlığa da itecektir. Ve sanırız bir de bu nedenle stres yaşamak istemezsiniz?

Ancak her ne koşulda olursa olsun, çikolatanın sağlığımıza ve bize pek çok faydası da vardır; bu faydaları da inkar etmek kesinlikle yanlış olacaktır. Çikolatanın en belirgin faydası, herkes tarafından da bilinen, endorfin hormonunu salgılayarak, bizim kendimizi daha mutlu hissetmemizi sağlamaktadır. Ancak bu kesinlikle her çikolata için geçerli değildir. Bir markete gittiğinizde, raflarda pek çok çikolata çeşidi görürsünüz; bu çikolataların hepsinin gerçek çikolata dahi olmadığını unutmamalısınız. Size faydası olacak olan çikolatalar, bitter çikolatalardır; ve sayılan tüm olumlu etkiler, bitter çikolatalar ile maximum seviyesine yükselmektedir. Bunun dışında, almak istediğiniz çikolatanın içerisinde %50 oranından fazla kakao bulunmasına dikkat etmelisiniz. Ve aynı zamanda da diyabetik çikolatalar kullanmalısınız; bu ise şu anlama gelmektedir: şeker hastası olmanıza gerek yok, siz yine de şeker hastaları için üretilmiş olan çikolatalardan tüketmelisiniz; çünkü, şeker, çikolatanın tüm etkilerini yok etmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, çikolatanın sadece mutluluk hormonu salgıladığını düşünmek çok yanlıştır. Pek çok kişi için, yaşanılacak olan kalp sorunlarını en aza indirgemektedir. Kan basıncını düşüren çikolata, aynı zamanda kötü kolesterolü de düşürerek, iyi kolesterolün yükselmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda, bakırdan daha zengin bir içeriğe sahip olması nedeniyle de saçlarınız için yoğun canlandırıcı etki göstermektedir.

Uzmanlar, hem çikolatanın tüm olumlu etkilerinden faydalanıp, hem de pişmanlık duygusu hissetmek istemeyen kişiler için bir öneride bulunuyorlar: bir bardak ılık süt içerisine bir kaşık toz kakao atıp, dilerseniz bal da ilave ederek karıştırıp her gün bu karışımdan içebilirsiniz. Hem çikolatanın olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz; hem de şeker etkisini yok etmiş olursunuz.

One Comment on “Çikolata Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir